Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Caldura la locul de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Caldura la locul de munca

Buna ziua lucrez într-o hală unde se produc anumite piese electrice . Pe lângă masinariile care produc caldura avem si doua cuptoare cu flacăra deschisa ... problema este ca pe timp de vara nu avem voie sa deschidem usi sau geamuri pentru a intra aerul racoros si curat de afara . Iar temperatura la nivelul capului depaseste 37 grade . Ce se poate face .. la cine sa apelez
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca aprobate prin HG nr. 1091/ 2006 mentioneaza in anexa 1
7. Temperatura in incaperi
7.1. In timpul programului de lucru, temperatura din incaperile ce cuprind posturi de lucru trebuie sa fie adecvata organismului uman, tinandu-se seama de metodele de lucru utilizate si de cerintele fizice impuse lucratorilor.
Solicitati angajatorului in scris, cu nr. de inregistrare/ date respectarea normelor legale.
Sunt necesare masuri tehnice, dotari cu echipamente de protectie adecvate si alimentatie de protectie, toate acestea fiind prevazute in planul de prevenire si protectie al firmei dpvd al securitatii si sanatatii in munca intocmit de catre angajator in baza materialului de identificare si evaluare a riscurilor profesionale la locurile de munca. Aceste documente se intocmesc in baza Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare
-art. 12 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
b) să decidă asupra măsurilor de protecţie care trebuie luate şi, după caz, asupra echipamentului de protecţie care trebuie utilizat;
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
b) să întocmească un plan de prevenire şi protecţie compus din măsuri tehnice, sanitare, organizatorice şi de altă natură, bazat pe evaluarea riscurilor, pe care să îl aplice corespunzător condiţiilor de muncă specifice unităţii;
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor;
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.