avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se poate presta gratuit și legal o muncă pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se poate presta gratuit și legal o muncă pentru bloc? Avem un vecin reclamagiu și ne e teamă de probleme cu ITM-ul

Buna ziua,
Avem in bloc un jurist cu ceva probleme psihice, care nu ezita sa penalizeze orice i se pare straniu, mergand pana la a tari administratia in diverse reclamatii, nefondate, fara ca nici macar sa plateasca intretinerea. Ma rog, am castigat in instanta, e bun de plata.
Problema asociatiei este urmatoarea: in dorinta de a repara o parte dintre ghene, am facut o cheta, s-au strans cateva sute de lei, am luat materiale iar un vecin se ofera sa zugraveasca el si sa puna gresia si faianta.
Vecinului, avand deja alte conflicte cu respectivul jurist, ii este teama sa nu cheme ITM-ul si sa il amendeze si pe el si pe Asociatie, pe motiv de munca la negru, pe langa alte drumuri si plimbari ca sa iti demonstrezi nevinovatia...
Va rog, ne puteti ajuta cu o solutie in sensul gasirii celei mai bune forme de contract pentru 3 zile de munca voluntara in folosul asociatiei, astfel incat sa fim si noi acoperiti la o eventuala reclamatie? Precizez ca nu e vorba de munca la negru, suntem oameni de buna credinta, doar vrem sa suflam si in iaurt...
Ultima modificare: Miercuri, 31 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: lungdan , utilizator 16:01, 2 Noiembrie 2018
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atentie sporita unde intentionati montarea fresiei si faiantei...
In ceea ce priveste acoperirea legala pentru prestatia vecinului,urmeaza ca membrii comitetului executiv in cadrul sedintei lunare sa decida necesitatea executarii respectivei lucrari si sa consemneze in procesul verbal al sedintei ca numitul X urmeaza sa execute benevol lucrarea
Conform dispozitii art 55 al 4 L nr 196/2018 deciziile comitetului executiv se aduc la cunostiinta proprietarilor in termen de maximum 7 zile de la data sedintei prin afisare la avizier
Multumesc!
Nu credeam ca poate fi asa de simplu.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu zic sa fiti atenti si la "cheta", ce inseamna?
Ati adunat bani fara sa emiteti chitante?
Orice sume de bani solicitate, se repartizeaza pe listele de plata mai intai, fiind un fond de reparatii, apoi le incasati si emiteti chitante, din acest fond se cumpara gresia si faianta.
"Cheta" inseamna ca au ramas din trecut 3 camere de ghena destul de degradate, doua fiind ok, astfel ca am apelat la o procedura mai romaneasca poate, strangand cateva zeci de lei de la vecinii de pe palierul respectiv si cumparand materialele necesare. Daca se lua din fondul de reparatii erau afectati toti locatiarii si am zis sa nu ne complicam.
100% legal ar fi fost ca in postarea de mai sus, dar ne-am gandit ca ne-am putea misca mai repede astfel si oricum daca apelam la o firma ne costa foarte mult. Asa ca ne ajuta vecinul, necalificat cum e, voluntar.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cei ce cotizeaza si muncesc nu locuiesc in acel bloc? Ce ar fi daca eu, la mine acasa, cand schimb o siguranta, sa imi tai singur chitanta pentru manopera? Ce sa caute ITM la mine in curte sa ma intrebe de ce dau cu sapa?! Se face un PV cu necesarul de materiale si fonduri necesare, se face un tabel cu cine si cu cat cotizeaza. Eventual se scrie si cine munceste. Fiind propietate comuna, munceste in partea lui, nu la altu!

Lyvyoo a scris:

"Cheta" inseamna ca au ramas din trecut 3 camere de ghena destul de degradate, doua fiind ok, astfel ca am apelat la o procedura mai romaneasca poate, strangand cateva zeci de lei de la vecinii de pe palierul respectiv si cumparand materialele necesare. Daca se lua din fondul de reparatii erau afectati toti locatiarii si am zis sa nu ne complicam.
100% legal ar fi fost ca in postarea de mai sus, dar ne-am gandit ca ne-am putea misca mai repede astfel si oricum daca apelam la o firma ne costa foarte mult. Asa ca ne ajuta vecinul, necalificat cum e, voluntar.


Alte discuții în legătură

Proiect/autorizatie constructie Mirrcea Mirrcea Buna ziua, Ma intereseaza daca locatarii unei scari ai unui bloc pot pune gresie/faianta pe casa scarii, fara sa fie necesar proiect/autorizatie emisa de ... (vezi toată discuția)
Functionarea unei asociatii de proprietari florenta_22 florenta_22 1.Presedintele unei asociatii poate desemna ca administrator o persoana fara sa se fi facut adunare generala,iar locuitorii nu sunt de acord cu acest ... (vezi toată discuția)
Reparatii parti comune la bloc Andrei177 Andrei177 La solcitarea administratiei de bloc s-a efectuat o reparatie la o teava de apa pluviala care trece prin ap. meu. Aceasta teava a fost mascata de un gheu de ... (vezi toată discuția)