avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primă de instalare returnare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primă de instalare returnare

Am beneficiat de prima de instalare de 12500 de lei după ce mi-am găsit un loc de muncă. După 8 luni am încheiat contractul de comun acord cu firma însă am găsit un loc de muncă pe aceeasi poziție și fără să întrerup continuitatea. Care sunt posibilitățile mele de a nu returna acea sumă de bani? Menționez că sunt proaspăt absolventă de facultate, motiv pentru care am beneficiat de acest program. Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Nedetheo , utilizator 19:16, 25 Noiembrie 2018
Legea 76/2002
art. 76
(1) Angajații au obligația de a restitui integral sumele primite potrivit dispozițiilor art. 73^1, 74 și 75, în situația în care raporturile de muncă sau de serviciu încetează, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, în temeiul următoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 alin. (1) lit. f) și h), art. 61 lit. a) și b) și art. 81 din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
b) art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în situația în care încetarea este la inițiativa angajatului;
.....
(4) Prin excepție de la prevederile alin. (1), angajații nu au obligația de a restitui sumele prevăzute la art. 73^1 alin. (1), art. 74 și art. 75, în situația prevăzută la art. 73^1 alin. (4), respectiv art. 75^1 alin. (5).


art. 75^1 alin. (5), : Persoanele care beneficiază de primele de mobilitate au dreptul la menținerea acestora și în cazul în care, în perioada de 12 luni de la angajare, le încetează raportul de muncă sau de serviciu la angajatorul la care s-au încadrat în muncă și se încadrează în termen de 30 de zile la un alt angajator, în aceleași condiții.

In speta, potrivit afirmatiei dvs. "fără să întrerup continuitatea ", reiese ca veti pastra prima de instalare.
Bună seara!
Mulțumesc pentru răspuns. Situația s-a schimbat puțin. O să termin contractul pe 30 noiembrie și o să încep la celălalt job pe 20 decembrie însă având în vedere perioada de 30 de zile presupun că nu este nici o problemă. Corect?
De asemenea , odată fiind reîncadrat in muncă trebuie din nou să lucrez un an sau doar diferența de 4 luni? Mulțumesc anticipat

Cornel Vasile a scris:

Legea 76/2002
art. 76
(1) Angajații au obligația de a restitui integral sumele primite potrivit dispozițiilor art. 73^1, 74 și 75, în situația în care raporturile de muncă sau de serviciu încetează, într-o perioadă mai mică de 12 luni de la data încadrării în muncă, în temeiul următoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 alin. (1) lit. f) și h), art. 61 lit. a) și b) și art. 81 din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
b) art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în situația în care încetarea este la inițiativa angajatului;
.....
(4) Prin excepție de la prevederile alin. (1), angajații nu au obligația de a restitui sumele prevăzute la art. 73^1 alin. (1), art. 74 și art. 75, în situația prevăzută la art. 73^1 alin. (4), respectiv art. 75^1 alin. (5).


art. 75^1 alin. (5), : Persoanele care beneficiază de primele de mobilitate au dreptul la menținerea acestora și în cazul în care, în perioada de 12 luni de la angajare, le încetează raportul de muncă sau de serviciu la angajatorul la care s-au încadrat în muncă și se încadrează în termen de 30 de zile la un alt angajator, în aceleași condiții.

In speta, potrivit afirmatiei dvs. "fără să întrerup continuitatea ", reiese ca veti pastra prima de instalare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire Florian59 Florian59 buna ziua , am fost in somaj pana la data de 01.10.2014 cand am gasit un loc de munca prin relocare in alt oras , deci primind si acea prima de ... (vezi toată discuția)
Prima de instalare pentru schimbarea domiciliului Pistruiatu Pistruiatu Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu daca pot beneficia de cei 3500 ron date de anofm daca ma mut cu locuinta in alta resedinta,acolo mi-am gasit si de munca pe ... (vezi toată discuția)
Somaj bejatmarian bejatmarian Daca ma angajez din somaj pe perioada nedeterminanta si dupa 3 luni patronul nu mai are de lucru poate sa ma dea iar in somaj? (vezi toată discuția)