Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum pot sa-mi schimb prenumele in Romania daca nu am ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum pot sa-mi schimb prenumele in Romania daca nu am CI/pasaport valabil

Am dubla cetatenie cu domiciliul in strainatate (SUA) si pasaportul romanesc si CI -ul sunt expirate (sunt in posesia lor); doresc sa imi schimb prenumele in actele romanesti. Am certificatul de nastere romanesc original, si un pasaport strain valabil care are prenumele pe care il doresc sa obtin si in actele romanesti. Pot obtine un act temporar de identitate de la consulatul roman cu prenumele vechi be baza actelor expirate. Cum pot sa-mi schimb prenumele in Bucuresti in conditiile date? Nu imi schimb numele de familie, pe care mi l-am pastrat de la nastere. Daca se poate, ce acte de identitate cu noul prenume pot sa obtin?
Multumesc mult.
GraceS, utilizator