Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat si amenda nevinovat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat si amenda nevinovat

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire la care as dori sa ma ajutati.
Azi dimineate pe cand traversam trecerea peste calea ferara cu semibariere, peste cele 4 linii de cale ferata am fost surprins de culoarea rosie si semnalele acustice. Am fost oprit de politia TF si mi s-a intocmit process verbal si suspendat permisul pe 3 luni.
Mentionez ca in momentul intrarii peste trecere era culoarea alba la bariere si acestea s-au "inrosit" in timp ce treceam liniile.
Ce pot sa fac in acest caz?
Vă puteți adresa instanței de judecată cu o plângere contravențională împotriva procesului verbal de constatare a contravenției în termen de 15 zile de la data la care vi s-a comunicat. In urma formulării plângerii, vă puteți recupera permisul de conducere până la rămânerea definitivă a hotărârii, urmând să îl înapoiați in cazul in care se respinge plângerea.
Contestatie impotriva procesului verbal,pe durata judecarii contestatiei redobanditi dreptul de a circula.Discutati cu un av variante pt a tergiversa sau daca aveti probe care sa faca dovada sustinerilor dvs cum sa le administrati.
Depuneti in termen de 15 zile la Judecatorie o plangere contraventionala solicitand anularea procesului verbal de contraventie. Solicitati instantei sa oblige politia sa faca dovada contraventiei savarsite. Dupa depunerea plangerii contraventionale solicitati pe baza unei cereri eliberarea unui certificat de grefa cu care va prezentati la politie pentru recuperarea permisului de conducere pana la solutionarea cauzei.
ing. Ioan Ciobanu
Multumesc pentru sfaturi.