avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare din functie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare din functie?

Buna dimineta!
Este posibila suspendarea din functie (de conducere) pe perioada cercetarii disciplinare? In ce conditii?
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: begonia , utilizator 08:52, 12 Noiembrie 2009
Nu am intalnit prevederi legale din care sa rezulte suspendarea din functie si desfasurarea activitatii pe alta functie....
Corect si legal ar fi sa-i suspendati acelei persoane CIM pe perioada cercetarii disciplinare, in baza art 52 alin 1 lit a) din codul muncii.
Potrivit art 52 CM:(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condiţiile legii;
b) ca sancţiune disciplinară;
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcţia deţinută, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti;
d) în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
e) pe durata detaşării.
(2) În cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a), b) şi c), dacă se constată nevinovăţia celui în cauză, salariatul îşi reia activitatea anterioară, plătindu-i-se, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, o despăgubire egală cu salariul şi celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendării contractului.

Doamna 2007_rozi, multumesc pt raspuns.=D> Mi-ati confirmat ce stiam deja. Am vrut sa ma conving ca nu scap din vedere ceva esential.......
Doamna Margareta, cunosc prevederile Codului Muncii cu privire la suspendarea CIM . Ce ma interesa era suspendarea dintr-o functie de conducere si desemnarea unui inlocuitor pana la finalizarea cercetarii ..........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii somaj tehnic dragoman dragoman Buna, stie cineva,daca pentru somajul tehnic se platesc toate contributiile( somaj, CAS,impozit etc) ca si la ceilalti angajati si daca se deduce vreo suma ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? ghemotoc28 ghemotoc28 Buna ziua, In data de 18.08 m-am angajat la o firma din Is incepand cu 01.11 mi-au desfacut contractul de munca cu art.52 am adrepul la somaj?? (vezi toată discuția)
Perioada preaviz elagrosu elagrosu Buna seara, Va rog sa imi spuneti daca perioada de preaviz (deja au trecut 10 zile din cele 20) poate fi intrerupta ca urmare a unei cercetari ... (vezi toată discuția)