Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Lamurire
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Lamurire

Bună seara. Vreau să întreb. Este corect ca dupa o lună de școală copiulul trebuie să primească evaluori-teste dacă ei nu au facut nici jumate din alfabet.?? Cum citesc ei testele,evaluorile?? ( vb pt clasa 1, copilul meu este distrus?
Mary2018, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

Silvia Zaharia a scris:

În ce constă evaluarea?

Dacă aceasta se referă strict la materia predată până în acel moment, nu găsesc că ar fi foarte grav.

Ceea ce mi se pare ciudat, este evaluarea după doar o lună de școală. Nici la nivel universitar nu prea poți să faci o evaluare concludentă și relevantă, după o lună de zile de la începerea cursurilor, cu atât mai mult la nivelul clasei I-a.

Asociația de părinți din școala respectivă ce părere are?

Bună seara. Mulțumesc pt răspuns. Evaluoarile sunt alb negru nu se intelege scrisul, desenul( chiar si noi ca parinti impreuna cu cei mari ne-am uitat mult să gandim ce este), au făcut 5 litere din alfabet. Copiii sunt distruși ,vb și cu alți părinți nu se descurcă să citească dacă nu cunosc toate literele. Am întrebat alti profesori spunând că nu este bine așa. Alți părinți au început să retragă copii de la școală. În comitetul de parinti ni obiectam sunt prietene între ele( doaman si acel parinte) bine înțeles copilul respectivei este de FB. OK sunt deacord să facă școală ,teste dar nu așa mai ales după 3-4 săptămâni de școală ( am pus o lună) Cum pot să vă trimite poză de evaluoare-test. Test fac pe fiecare săptămână. Dacă obiectam se pune rău cu copii. Șc este din Rm. Vâlcea Anton-Pan.
~ Conținut șters la cerere ~