Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune sot

Buna ziua!
Sotul meu este in coma. Doctorii i-au mai dat cateva saptamani. Va rog sa-mi spuneti care sunt drepturile mele in urmatoarea situatie:
Eu si sotul meu ne-am casatorit in 1986
El a mai fost casatorit si are 2 copii din casatoria anterioara, copii au ramas la mama lor
Sotul meu are un frate, casatorit, 1 copil
Si eu am mai fost casatorita, dar fara copii
In 1990 am cumparat de la stat apartamentul in care locuiam, amandoi fiind trecuti in contractul de vanzare-cumparare ca proprietari
Dupa 9 ani, in 1995, am parasit domiciliul conjugal si m-am mutat la tatal meu, fara sa divortam sau sa facem partaj
După plecarea mea, sotul meu a mai platit ratele la casa timp de 5 ani
In 1998 am cumparat apartamentul tatalui meu, in contract fiind mentionat faptul ca sunt casatorita, fara a fi mentionat numele sotului
In 2001 am vandut apartamentul cumparat de la tatal meu si am cumparat un alt apartament in care, de asemenea, este mentionat faptul ca sunt casatorita, fara a fi trecut numele sotului
Dupa separare, socrii mei au decedat, iar apartamentul lor a fost vandut de sotul meu si fratele lui, banii obtinuti din aceasta vanzare fiind impartiti intre cei doi.
Avand in vedere cele de mai sus, care va fi partea mea in urma succesiunii?
Multumesc mult!
AdrianaBulboaca, utilizator
Masa succesorala se compune din 1/2 din: apartamentul cumparat in 1990, din apartamentul cumparat in 2001 si din suma de bani primita de sot (de la vanzarea bunurilor socrilor)

Din jumatatea sotului, dvs aveti dreptul la 1/4, iar cei doi copii din prima casatorie la 3/4 (adica 3/8 fiecare).
La cota dvs se adauga si jumatatea dvs de drept, astfel incat, raportat la intregul drept de proprietate, dvs aveti 5/8, iar copiii 3/8 (adica 3/16 fiecare).
Masa succesorala se compune din 1/2 din: apartamentul cumparat in 1990, din apartamentul cumparat in 2001 si din suma de bani primita de sot (de la vanzarea bunurilor socrilor)

Din jumatatea sotului, dvs aveti dreptul la 1/4, iar cei doi copii din prima casatorie la 3/4 (adica 3/8 fiecare).
La cota dvs se adauga si jumatatea dvs de drept, astfel incat, raportat la intregul drept de proprietate, dvs aveti 5/8, iar copiii 3/8 (adica 3/16 fiecare).
Masa succesorala se compune din 1/2 din: apartamentul cumparat in 1990, din apartamentul cumparat in 2001 si din suma de bani primita de sot (de la vanzarea bunurilor socrilor)

Din jumatatea sotului, dvs aveti dreptul la 1/4, iar cei doi copii din prima casatorie la 3/4 (adica 3/8 fiecare).
La cota dvs se adauga si jumatatea dvs de drept, astfel incat, raportat la intregul drept de proprietate, dvs aveti 5/8, iar copiii 3/8 (adica 3/16 fiecare).
Am si eu o nelamurire... daca apartamentul vandut a fost primit mostenire si cei doi frati au dorit sa-l vanda de ce sotia mai are dreptul la o suma de bani din acea vanzare, mai ales ca au fost despartiti atat timp...? nu sunt bunuri proprii de care a putut dispune sotul, mostenitorul, dupa bunul plac in timpul vieti...?
Acum depinde si cand s-a facut vanzarea dar banuiesc ca era sanatos in acel moment...
Eu cred ca poate mosteni ceva sotia si copii din acea vanzare doar daca banii au fost depusi intr un cont, ei mai exista undeva...asa de unde ii cere, de la fratele sotului...?
Daca nu au divortat, sotia are dreptul la o cota, in calitate de sotie supravietuitoare. Iar aceasta cota este si din bunurile proprii.