Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie Fondul de Mediu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie Fondul de Mediu

S-a emis o prima factura catre agentul colector de deseuri ambalaje reprezentand valorificare in scopul indeplinirii obiectivului individual. Firma colectoare nu are si calitatea de agent reciclator. Deseurile preluate urmeaza a fi predate de catre agentul colector catre agentulagentii reciclatori. Intrebare: Cand se declara la Mediu descarcarea din gestiune a deseului ambalaj? Nu am inca dovadainformatia predarii catre agentulagentii reciclatori (CUI, tip deseu, cantitatea.. ) in scopul declararii trasabilitatii. Trebuie sa declar si datele agentului reciclator sau numai predarea catre agentul colector?
Buna ziua,

Declaratia referitoare la deseurile de ambalaje generate din activitatea proprie, se depune lunar la AFM. Tot in declaratie se mentioneaza si cantitatile lunare pentru care se face transferul de responsabilitate. Anual se mai depune o declaratie centralizatoare ref. la ambalaje.
Acestea sunt cele doua declaratii care le depune o firma care introduce pe piata nationala deseuri de ambalaje de ex.
Descarcarea de gestiune aferenta ambalajelor , o puteti face in baza avizelor de insotire intocmite cu ocazia predarii ambalajelor catre firma colectoare.
Buna ziua,

Declaratia referitoare la deseurile de ambalaje generate din activitatea proprie, se depune lunar la AFM. Tot in declaratie se mentioneaza si cantitatile lunare pentru care se face transferul de responsabilitate. Anual se mai depune o declaratie centralizatoare ref. la ambalaje.
Acestea sunt cele doua declaratii care le depune o firma care introduce pe piata nationala deseuri de ambalaje .
Descarcarea de gestiune aferenta ambalajelor , o puteti face in baza avizelor de insotire intocmite cu ocazia predarii acestora catre firma colectoare.
In declaratia anuala care se depune la APM se trec date ale operatorilor economici autorizati pentru colectarea, reciclarea, valorificarea deşeurilor de ambalaje.

Declaratia o gasiti aici

[ link extern ]
Constantin Vera, Contabil