Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am avut un accident cu trenul la trecerea la nivel cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am avut un accident cu trenul la trecerea la nivel cu calea ferată, semnalizată doar cu crucea Sf. Andrei. Mi-a fost suspendat permisul pe trei luni fără drept de conducere, este corect?

Bună ziua.La trecerea la nivel cu calea ferata semnalizata cu semnul Sf Andrei am avut un accident cu trenul din cauza vizibilității reduse.Mi-a fost suspendat permisul pe trei luni fara drept de conducere?Este corect?Unde depun contestație?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
In procesul verbal este Art 102 alin 3 dar la trecerea unde am fost nu sunt bariere și nici semnale luminoase.Doar Crucea Sf Andrei.Pot face ceva?
Bineinteles. Depuneti plingere contraventionala si anexati in dublu exemplar (ca si textul plingerii) fotografii de la respectiva trecere, daca spuneti ca nu exista sistem de avertizare luminos si/sau acustic. Verificati acest lucru temeinic, adica sa nu existe nici macar sistemul acustic, luati cu dvs. pe cineva cu abilitati tehnice, daca nu va pricepeti. Ori stati la acea trecere si filmati cu sonor atunci cind trece un tren. Altfel sunteti sub incidenta art. 102/3/c.
In instanta,nu?Durează mult recuperarea permisului?
Procesul durează destul, însă permisul îl recuperați de la politie cu certificat de grefa. Dacă pierdeți procesul vi-l suspenda 90 de zile. Cereți asistenta la un avocat, cred totuși ca nu cunoașteți cum funcționează justiția și puteți pierde chiar dacă aveți dreptate, dar nu știți sa va expuneți cazul.
latka, utilizator
Ce inseamna accident cu trenul ? Va lovit trenul ? Faceti plangere in special pentru a tergiversa, sansele de castig depind in primul rand de judecator, eu stiu cazuri care au prezentat si probe video care demonstrau clar nevinovatia si au pierdut...nu uita la noi in tara este ca inainte de'89: militianul are intotdeauna dreptate...sau aproape intotdeauna !