Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decizie restituire teren primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decizie restituire teren primarie

In februarie anul 2000 tatal meu si unchiul meu au cerut sa li se restituie 50 de hectare de teren arabil dupa un unchi al lor , iar in septembrie 2005 tatal si unchiul meu au cerut sa li se restituie 50 de ha dupa alt unchi de-al lor., caci legea zicea ca se restituie 50 de hectare de proprietar deposedat. Tatal si unchiul meu au decedat. Acum in 2018 primarul vrea sa-mi dea inapoi in natura doar 50 de hectare. ( desi ar trebui sa-mi dea inapoi 100 de hectare ) . In cazul acesta cred ca imi da o decizie de restituire, deci nu cred ca mai e necesar un titlu de proprietate. Mai trebuie facut vreun proces verbal de punere in posesie de catre un executor judecatoresc sau nu. ? Trebuie facut vreun act de proprietate de catre Prefectura si de catre Comisia de restituire, sau decizia primariei e suficienta fara poces verbal facut la executorul judecatoresc ? Eu dupa unchiul meu sunt unic proprietar, dar dupa tatal meu e si mama proprietara. Deci eu as obtine 25 ha dupa unchiul meu, 18,75 ha dupa tatal meu si mama mea ar obtine 6,25 ha dupa tatal meu. Cred ca decizia se face pe numele meu si al mamei mele, da? Dumneavoastra ce parere aveti? Trebuie sa dau in judecata primaria pentru celelalte 50 de hectare? Tin sa precizez ca in alte comune mi s-au restituit 150 de hectare, cate 50 pentru fiecare proprietar deposedat cum preciza legea. Legea s-a interpretat diferit: in lege scrie clar sa se dea inapoi 50 de ha de fiecare proprietar deposedat, dar multi oameni au inteles sa se dea doar 50 de ha de familie. Cu toate astea eu am obtinut in alta comuna 150 hectare, cate 50 hectare pentru fiecare proprietar deposedat ( nationalizat) de stat in timpul regimului comunist. Partea proasta e ca stramosii mei au avut mai mult vreo 255,40 hectare de teren arabil, iar inainte de 1913 aveau 4569 ha, dar nu se restituie totul, doar la padure nu a existat limita. Partea proasta e ca primarul vrea sa-mi dea 50 de hectare in alta zona decat cea in care stramosii mei au avut pamant, poate ca nu e nici teren arabil acolo, am auzit ca vrea cineva sa planteze o livada de pomi, asa ceva. Terenul stramosilor mei a fost dat la alti oameni. , acum mie m se da teren mai prost unde nu au avut . Stramosii mei au fost foarte bogati pe vremuri aveau 4569 ha doar in acea comuna. 50 hectare reprezinta 1,09 % din ceea ce au avut in acea comuna. Dumneavoastra ce parere aveti?
Lisonelta400, utilizator