Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Modificarea O.G. nr. 2/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Modificarea O.G. nr. 2/2001

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Am primit o serie de procese-verbale de constatare a contraventiei dupa data de 24.08.2018, data la care au intrat in vigoare modificarile aduse OG nr. 2/2001 de Legea nr. 203/2018. Dupa primirea proceselor-verbale, am consultat OG nr. 2/2001 unde era notat faptul ca termenul de plata al proceselor a fost modificat la 15 zile. Am mers la un ghiseu ANAF unde am intrebat despre acest lucru, i-am arat un proces-verbal si mi-a spus ca poate fi achitat in termen de 15 zile. Procesul-verbal este intocmit la data de 31.07.2018 si comunicat la data de 25.08.2018. In lege scrie ca proceselor-verbale intocmite anterior datei intrarii in vigoare a modificarilor, se aplica legea in vigoare la momentul intocmirii, insa cei de la ghiseul ANAF au spus ca data de la care curge termenul de plata este cel dupa plic. La momentul asta sunt somat sa platesc diferenta de bani pentru fiecare proces in parte care a fost intocmit inainte de 24.08.2018.
Este normal?
Baciu Andi, utilizator
15 zile sunt de la data inminarii sau comunicării, nu de la data întocmirii cf. Art. 16 din OG, 2 /2001
Asta incerc si eu sa ii spui doamnei de la ANAF, dar dansa tot imi zice de faptul ca procesul-verbal a fost intocmit inainte de intrarea in vigoare a modificarilor aduse de Legea 203 la OG 2 si ca indiferent de data la care primeam plicul cu procesul-verbal, aveam 48 de ore termen de plata.
Baciu Andi, utilizator
Momentul se considera cel al luarii la cunostinta, nu al constatarii. PV de contraventie nu este semnat de dvs. ca "luat la cunostinta". Termenul decurge doar din momentul luarii la cunostinta. Si termenul de depunere a unei plingeri contraventionale se calculeaza din momentul luarii la cunostinta, semnat la data constatarii sau data de pe plic. Practic prin modificarea termenului de plata de la 2 zile la 15 s-a egalizat cumva, din acelasi moment zero, posibilitatea luarii unei decizii, cea a platii la jumatate sau cea a depunerii plingerii. Intrebati-o pe d-na de la ANAF cum e cu depunerea plingerii, ar insemna ca nu mai aveti dreptul sa depuneti plingere, daca PV a fost constatat pe 31.07. Aratati-i d-nei ca nu exista pe PV de contraventie semnatura dvs., care consfiinteste ca ati luat la cunostinta.

Uitati ce spune art. 28 din OG2/2001:
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal.

Ca sa va dau un echivalent, atunci cind se publica rezultatul unui proces la judecatorie (pe portalul dedicat) termenul pentru apel nu curge din acel moment, ci din momentul aducerii la cunostinta a hotaririi judecatoresti, care se expediaza prin posta. Abia dupa ce trec 30 de zile de la comunicare si nu se depune apelul, este definitiva hotarirea data in prima instanta:

Art. 468 NCPC

Termenul de apel

(1) Termenul de apel este de 30 de zile de la comunicarea hotărârii, dacă legea nu dispune altfel.

Prin urmare ANAF, prin reprezentantul sau, este in eroare. Daca insista puteti sa va judecati cu ei, pe baza art. 28 din OG2/2001. Mergeti totusi si le aratati ce spune legea.

La momentul comunicarii era o alta lege.
latka, moderator