Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Export Franta- implicatii TVA si impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Export Franta- implicatii TVA si impozit

buna ziua!

Suntem un distribuitor de materiale si scule electrice si avem o comanda pentru o companie de intermedieri achizitii din Franta.Doresc sa stiu ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a face export.

Ne intereseaza sa vindem catre ei si implicatiile fiscale:
-am inteles ca avem dreptul de a factura intarcomunitar in EU, ca si SRL fara a fi inregistrati la ROI incepand-cu-2017-dispare-registrul-operatorilor-intracomunitari

- Contabil- Factura se emite cu sau Fara TVA? SI noi si ei suntem platitori TVA(VAT). Cum se va face deducerea?

-impozitul este cel pe venit microintreprindere, valabil in Romania?

Valoarea aproximativa a livrarii este pana in 10000 euro.

Toate cele bune!
moldenerg, utilizator
Se pare ca este un prag anual de export pe categorii de CAEN uri, dar nu este specificat
[ link extern ]