avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Export Franta- implicatii TVA si impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Export Franta- implicatii TVA si impozit

buna ziua!


Suntem un distribuitor de materiale si scule electrice si avem o comanda pentru o companie de intermedieri achizitii din Franta.Doresc sa stiu ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a face export.

Ne intereseaza sa vindem catre ei si implicatiile fiscale:
-am inteles ca avem dreptul de a factura intarcomunitar in EU, ca si SRL fara a fi inregistrati la ROI incepand-cu-2017-dispare-registrul-operatorilor-intracomunitari

- Contabil- Factura se emite cu sau Fara TVA? SI noi si ei suntem platitori TVA(VAT). Cum se va face deducerea?

-impozitul este cel pe venit microintreprindere, valabil in Romania?

Valoarea aproximativa a livrarii este pana in 10000 euro.

Toate cele bune!
Ultima modificare: Vineri, 26 Octombrie 2018
moldenerg, utilizator
Cel mai recent răspuns: moldenerg , utilizator 20:11, 26 Octombrie 2018
Se pare ca este un prag anual de export pe categorii de CAEN uri, dar nu este specificat
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva intracomunitar Brasov9 Brasov9 Buna ziua Un SRL din Romania Platitor sau Neplatitor TVA achizitioneaza bunuri in Germania si plateste TVA la factura 19 %. SRL -ul vinde bunurile ... (vezi toată discuția)
Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Tva la vanzare intracomunitara deceneum deceneum Buna ziua. Detin o firma platitoare de TVA , in Romania. Activitate actuala a firmei o reprezinta importul de marfa-imbracaminte (in special rochii ) din ... (vezi toată discuția)