Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua,
Sunt o gravida in 19 saptamani, am luat pana acum 20 de zile concediu medical si as vrea sa imi iau pana la sfarsitul anului, ceea ce inseamna inca 64 de zile, in total as face 84 de zile de concediu medical pe acest an. Este in regula? Cate zile de medical pe an se pot da?
In luna ianuarie 2019 as mai avea nevoie de 20 zile de medical, inainte sa intru in prenatal, mi se adauga la cele 84 de zile din 2018 sau se intra pe o noua grila?
Multumesc!
Concediul medical se acorda pana la 183 de zile in decurs de un an, socotit de la prima zi de imbolnavire.
Incepand cu ziua 91 de concediu medical este necesara viza medicului expert.
Totdeauna numarati zilele calendaristice de concediu medical acordate in ultimele 12 luni.