Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare teren in fapt
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare teren in fapt

Sunt proprietarul unei case si a terenului aferent acesteia potrivit Certificatului de mostenitor nr..../...... de la parinti. In timpul vietii vecinul meu a avut o intelegere cu mama (la ora actuala decedata) prin care l-a lasat sa se foloseasca de 200 mp teren din curtea dumneaei, deoarece acesta nu prea avea loc de curte. Intre timp vecinul a imprejmuit aceasta suprafata cu gard. Pot eu sa-i daram gardul pentru a recupera cei 200 mp in fapt, intrucat in certificatul de mostenitor apare si acesta suprafata? Vecinul nu dispune de nici un act, document, hartie din care sa reiasa ca ii apartin cei 200 mp.
Buna ziua,

in niciun caz nu aveti dreptul sa demolati acel gard ! Aceasta actiune ar fi infractiune !
Mai bine discutati cu vecinul apoi, trimiteti-i o notificare prin executor judecatoresc in care ii cereti sa va restituie terenul si sa-si demoleze gardul.
Daca nu veti ajunge la o intelegere se va rezolva in instanta.

Avocat Boncu
Depinde , intre mama dvs. si vecin a existat o intelegere, fie si verbala , pentru constituirea unei servituti, vecinul ar putea invoca uzucapiunea, daca au trecut mai bine de 30 de ani fara ca folosinta terenului respectiv sa fi fost tulburata .
vecinul ce spune? cum argumenteaza si ce drept pretinde ca are?