Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata numerar furnizori de utilitati cu respectarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata numerar furnizori de utilitati cu respectarea plafonului

Buna ziua,

Legea 196/2018 a Asociatiilor de Proprietari, la Articolul 67 paragraful 5 prevede ca
"Prin exceptie de la prevederile alin. (2), cu acordul adunarii generale a asociatiei de proprietari, exclusiv in vederea efectuarii operatiunilor de plati pentru cheltuieli neprevazute, administratorul poate pastra in casierie numerar, in limita unui plafon lunar de 1.000 lei."

Administratorul nostru vrea sa pastreze in casierie o suma de 5000 lei invocand OG 15/1996 Art 5 si 6 :
"...Sumele în numerar aflate în casieria proprie a persoanelor juridice nu pot depăși plafonul de 5.000 lei. Se admite depășirea acestui plafon numai cu sumele aferente plății salariilor și a altor drepturi de personal, precum și a altor operațiuni cu persoane fizice, pentru o perioadă de 3 zile de la data prevăzută pentru plata acestora."

Este corecta aceasta abordare?

Multumesc
Popescu_Popescu_Popescu, utilizator
aceasta plafonare impusa prin lege este de tip comunist: toata lumea la fel !
Pai si chinezii au inceput sa se imbrace diferit !

Ordonanta pare mai umana !
OG.15/1996 a fost abrogat... Aceeași prevedere se regăsește în Legea 70/2015, Art.1 și 3. Nu se poate aplica pentru că din plafonul de 1000 lei se efectuează exclusiv numai plăți cu cheltuieli neprevăzute. Se va sta cu fondul de reparații neatins, dar cu restanțe la furnizori :) Legiuitorul, de data asta, intensifică vânătoarea de restanțieri.
DaniSarah, utilizator
Administartorul dv de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie
Disp L nr 15/1996 este abrogata
Daca parcurgeti invocata lege veti constata ca aceasta vizeaza agentii economici,or asociatiile de proprietari nu fac parte din aceasta categorie
Administratorul de imobil are obligatia sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile in vigoare,
respectiv sa efectueze plati in limita a 1000 lei