Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu risc maternal

Buna, imi puteti calcula concediul de risc material, avand salariul brut pr ultimele 6 luni 17252. In aces salariu brut sunt si tichetele de masa incluse plus bonusurile. Va multumesc
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Tichetele de masa nu intra in calcul.
Precizati si perioada exacta de medical.