avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu risc maternal

Buna, imi puteti calcula concediul de risc material, avand salariul brut pr ultimele 6 luni 17252. In aces salariu brut sunt si tichetele de masa incluse plus bonusurile. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 18:56, 1 Noiembrie 2018
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Tichetele de masa nu intra in calcul.
Precizati si perioada exacta de medical.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o întrebare pentru o operație de hernie cât ... Adrian 13 Adrian 13 Bună seara am o întrebare pentru o operație de hernie cât se plătește concediu medical??? (vezi toată discuția)
Plată concediu medical costelvon1967@gmail.com costelvon1967@gmail.com Vă rog un calcul la 14zile c.m.Mentionez am salariu minim ec. Și nu am mai avut medical anul 2018 (vezi toată discuția)
Plata concediu medical nebunatica_id nebunatica_id La o boala cronica, mai exact Insuficienta renala cronica, cum este platit concediul medical? 100% sau 75%. Multumesc (vezi toată discuția)