Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Perchezitia corporala pe strada, fara motiv real
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Perchezitia corporala pe strada, fara motiv real

Buna ziua!

De curand am avut parte de o situatie neplacuta cu politia romana: mergand linistit pe strada, o masina de politie trage in fata mea in timp ce treceam printr-o parcare.

- Buna seara, buletinul la control, va rog...
- Poftiti. Dar pentru ce anume m-ati oprit?
- Control de rutina. In ghiozdan ce avem?
- Nu e treaba dvs. ce am in ghiozdan...

Si apoi a urmat o discutie in contradictoriu pret de vreo 10 minute in care politistii incercau sa ma convinga ca au dreptul sa ma "perchezitioneze" doar pentru ca mergeam pe strada, fara motiv. Nu am reusit sa scap de acest control si eventual, dupa ce m-au amenintat ca ma duc la sectie si ca ma perchezitioneaza oricum inainte sa urc in masina lor, am scos tot ce aveam in ghiozdan, buzunare, iar la sfarsit unul din ofiteri m-a perchezitionat prin pipaire (nu stiu ce alt termen sa folosesc :)) ).

Intrebarile mele sunt:
1. este legal asa ceva?
2. ce este de facut in astfel de situatii? Ma intereseaza daca stie cineva care este procedura. Stiu ca in codul penal scrie ca pot face o astfel de actiune daca "exista suspiciune rezonabila ca..." dar suspiciune rezonabila sper ca nu e doar o parere pe care o poate arunca asa orice agent;
3. care este procedura pentru "conducerea la sectie"? Cum poate un agent de politie sa ma ia la sectie daca eu doar refuz sa le permit perchezitia corporala? Este aceasta o incalcare a legii? Dar daca refuz sa ma legitimez?
Este o chestiune nelămurită încă sub aspect juridic.
În opinia mea poliția nu are dreptul de a opri si perchezitiona aiurea oamenii pe strada.
Poliția are alta opinie.
Instanțele nu cred ca au avut proces asa.

În funcție de circumstanțe ar trebui să câștige procesul cel care e oprit si perchezitiona aiurea.Este însă un proces dificil si de mare finețe juridică si care necesita mare măiestrie din partea avocatului.
Discuțiile pot fi foarte lungi pe aceasta tema.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Parerea mea este sa cooperati cu Politia si sa le vorbiti politicos, chiar daca n-au dreptate.
Mi se pare usor aberant sa nu fie lamurita, politia sa aiba o alta "opinie" in legatura cu ceva ce tine de drepturile si demnitatea unei persoane, insa lucrurile ar putea fi probabil si mai rele.

Intrebarea mea este cum as putea sa le fortez mana? Refuzul meu de a le arata ce am in buzunare / ghiozdan poate fi urmat de conducerea la sectie? Chiar daca eu nu am comis niciun delict la care sa fi fost martori? Mi se pare ca trebuie sa fie un fel de "silver lining" aici din moment ce nu ei realizeaza controlul corporal, ci eu le arat lor ce am in ghiozdan. Se poate termina altfel decat eu ajungand la sectie, controlat, probabil bruscat, ca abia apoi sa ii dau in judecata?