Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la promovare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la promovare

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca pot promova de pe un post de referent pe un post de inspector daca am facut facultatea inainte sa devin functionar public. Facultatea NU este in specialitatea studiilor. La examenul de ocuparea posturilor de inspectori NU se cer studii superioare in domeniul serviciului . Precizez ca fisele de post ale referentilor sunt identice cu cele ale inspectorilor ( avem cu totii aceleasi atributii si aceleasi respunderi) . Nu s-a tinut niciodata cont de faptul ca unii sunt referenti debutanti, asistenti, princiali sau superior toti avem aceleasi raspunderi cu inspectorii ( debutanti, asistenti, principali sau superior ) . Acelasi serviciu are aceeasi fisa de post singura diferenta pe hartie este numele fiecaruia, munca in rest este egala pentru toti.

Cu stima,
Da, puteti participa la un concurs/examen pentru ocuparea functiei de inspector.