avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citat ca martor intr-un dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citat ca martor intr-un dosar penal

Buna,
Am fost de curand citat ca martor intr-un dosar in care se efectueaza cercetari cu privire la savarsirea infractiunii de efectuare de operatiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
Ce as dori sa ma lamuresc...e ceva grav?
Si inca un lucru... daca declar acolo ca am consumat cu mult timp in urma,ce as putea patii?Ce ma sfatuiti? Va multumesc mult.
Ultima modificare: Marți, 30 Octombrie 2018
putucaioan, utilizator
Cel mai recent răspuns: putucaioan , utilizator 19:33, 31 Octombrie 2018
Daca exista riscul sa fiti acuzat penal mergeți cu avocat.
Prima declarație este foarte importanta.
Buna,
Sunt citat ca martor. Cum as putea sa fiu acuat penal? Multumesc pentru raspuns.
Daca ati comis o infracțiune va citează ca martor si apoi va pune sub acuzare.
Nu trebuie să va citeze ca suspect.

Dacă nu ați comis nicio infracțiune veti rămâne martor.
Doar ceea ca mai de mult am consumat si eu de cateva ori .
Încercați să mergeți cu avocat sau macar sa discutați confidențial.cu acesta.Daca nu aveti confidențialitate, cf legii, avocatul poate fi audiat ca martor împotriva dvs.
Orice spuneți poate fi folosit împotriva dvs.

Sunt multe variante posibile si de la asa ceva puteți fi interogat vreo 2 ore daca procurorul isi da silința.

Alte discuții în legătură

Citatie ca martor privind trafic de droguri alexszikili alexszikili Buna ziua.am primit azi o citatie in care sunt chemat la B.C.C.O,in calitate de MARTOR in cauza privind trafic de droguri si efectuare de operatiuni cu produse ... (vezi toată discuția)
Daca am fost citat in calitate de faptuitor, a fost pusa in miscare actiunea penala impotriva mea? eusaisapte eusaisapte Am fost citat in calitate de faptuitor intr-un dosar, fara a se preciza toate cele prevazute de art. 285 b)e)f)g) (2) din CPP, motiv pentru care nu stiu ce ... (vezi toată discuția)
Citatie diicot Alexandrumolnar Alexandrumolnar Buna, am primit o citatie de la DIICOT in care sunt chemat ca martor pentru un dosar, nu inteleg exact de pe citatie dar trebuie sa ma prezint cu avocat? Si ... (vezi toată discuția)