Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere cim

Un salariat nu s-a mai prezentat la lucru din 3.10.2018, a fost sunat,întrebat,a motivat spunând că este in concediu medical. I s-a cerut să aducă sau să trimită concediul medical, l-a adus în 1.11.2018.Șeful său l-a pontat nemotivat pentru restul perioadei,a făcut referat, la prezentat directorului,urmând convocarea,cercetarea disciplinară,desfacerea cim. Întrebarea este:care va fi data încetării cim?Cum operez în revisal?
Care este data de incepere a concediului medical si ce perioada este lipsa ?
Are concediu medical până în 7.10.2018
Lazear, utilizator
Și perioada de lipsa?
Din 8.10.2018 până la sfârșitul lunii. Deși i s-a cerut să aducă concediul medical, l-a adus doar pe 1.11.2018
Pentru luna octombrie, legea prevede depunerea concediului medical pana pe data de 05 11.

Prin urmare, îl puteți ponta nemotivat , dar va trebui sa așteptați pana pe data de 05.11. sa vedeți daca depune concediu medical.

Dacă nu depune, atunci puteți demara cercetarea disciplinara.
Cornel Vasile, Consilier juridic