Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M.

Buna ziua.

Cu respect va solicitam sfatul in urmatoarea problema:

Suntem o societate care a desfiintat in baza noii organigrame un post de munca (ocupat prin CIM cu durata nedeterminata), prin decizie, intrerupta (cu o zi inainte de implinirea termenului de preaviz) de concedii medicale succesive ale salariatului care a ocupat postul desfiintat; ultimul concediu depus la firma a expirat la data de 20.01.2016; aceasta ar insemna ca in data de 22 sa operam desfiintarea postului in Revisal, insa saliariatul afirma ca mai are in continuare concediu medical, desi nu la depus la firma. Cum procedam ?

- putem sa operam in Revisal incetarea CIM ? si daca operam si ulterior aduce concediu medical de prelungire, care ar fi consecintele ?

- sau care ar fi consecintele daca nu operam incetarea in Revisal si salariatul nici nu mai aduce pana la finalul lunii, concediu medical de prelungire ?

- in situatia data este obligatoriu ca decizia de desfacere CIM astel intrerupta, sa fie aplicata imediat dupa terminarea concediului medical, sau si la o data ulterioara ?

Cu multumiri anticipate.
- putem sa operam in Revisal incetarea CIM ? si daca operam si ulterior aduce concediu medical de prelungire, care ar fi consecintele ?

Nu aveti cum sa operati incetarea c.i.m., daca salariatul v-a anuntat ca mai are concediu medicale. Acesta trebuie depus la angajator pana ladata de 05.02.2016.

- sau care ar fi consecintele daca nu operam incetarea in Revisal si salariatul nici nu mai aduce pana la finalul lunii, concediu medical de prelungire ?

Daca salariatul nu aduce concediu medical, atunci il pontati nemotivat si puteti demara procedura cercetarii disciplinare sau ii incetati c.i.m. la expirarea termenului de preaviz.

- in situatia data este obligatoriu ca decizia de desfacere CIM astel intrerupta, sa fie aplicata imediat dupa terminarea concediului medical, sau si la o data ulterioara ?

Data incetari c.i.m. se va proroga pana la expirarea termenului de preaviz, care se prelungeste cu durata concedilor medicale.

Daca asteptam pana in data de 05.02.2016, ca salariatul sa aduca concediul medical despre care spune ca il are (si pe care s-ar putea sa nu-l aduca, deoarece este posibil sa nu-l aiba), ne mai putem prevala la 06.02.2016 de decizia de desfacere CIM (legata de desfiintarea postului de munca), pentru care termenul de preaviz s-a prelungit prin concediile medicale depuse, doar pana la data de 22.01.2016 ?
De cand a inceput sa curga termenul de preaviz ?

A efectuat ceva din perioada de preaviz?
Perioada preavizului a fost intre 14.11.2015 si 15.12.2015, in data de 16.12.2015 trebuia sa facem incetarea CIM, insa salariatul a adus concediu medical incepand cu data de 15.12.2015 si apoi succesiv pana in data de 20.01.2016 (deci a efectuat 19 zile din preavizul de 20 de zile lucratoare).
In acest caz, mai ar avea de efectuat o zi de preaviz . Zi pe care o poate lucra sau nu, absentand de la locul de munca.

Concediul medical trebuie adus pana pe data de 05.02.2016, insa angajatul trebuie sa va spuna si pana cand il are .... Va comunicat asa ceva?