Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea unui post intr-o firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea unui post intr-o firma

In cazul desfiintarii unui post intr-o firma care sunt pasii care trebuie urmati?
Se face o notificare catre persoana a carui post se desfiinteaza ,prin care o instiintam ca in termen de 20 de zile i se desfiinteaza postul,dupa expirarea celor 20 de zile se face decizia de incetare cim si se transmite in revisal sau se face decizia de incetare in ziua cand se face notificarea si se transmite in revisal dupa 20 de zile?

1. pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime , adeverintei de somaj

2. Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.
In completarea raspunsului de mai sus, as adauga faptul ca trebuie intocmita si o justificare tehnico economica cu privire la motivatia din spatele desfiintarii postului respectiv. Aceasta poata fi aprobata si de Consiliul de Administratie, in functie de ce este mentionat in statutul societatii, dar in general asa se procedeaza.
Hotararea AGA se bazeaza pe aceasta justificare la care ati facut mentiune.