Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

Buna ziua,

care sunt procedurile pentru a rezilia un contract de munca, fie cu acordul partilor, fie din lipsa activitatii pentru postul respectiv.

Multumesc!
1. In cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - pasii sunt urmatorii :
- salariatul formuleaza o astfel de cerere
- obtinerea acordului angajatorului. Acesta poate fi de acord sau nu cu aceasta solicitare.
- in cazul in care este de acord, angajatorul va emite decizia de incetare a c.i.m..
La incetarea c.i.m.,angajatorul :
- va transmite in REVISAL incetarea c.i.m.
- va elibera angajatului decizia de incetare, adeverinta de vechime in munca, adeverinta de somaj.

2. In cazul concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului (desfintarea postului), pasii sunt :
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere, a adeverintei de vechime in munca, a adeverintei de somaj.
Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite prin REVISAL la data incetarii c.i.m. - la data expirarii duratei de preaviz.
Daca angajatul a fost cu timp partial ( 2 ore/zi) procedurile sunt aceleasi?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Procedurile sunt la fel, chiar daca salariatul are c.i.m. cu timp partial.