Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... mandat extradare si rejudecare
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

mandat extradare si rejudecare

Persoana X(cetatenie romana) aflat in Romania a fost judecata timp de 5 ani in lipsa in Italia si condamnat la 3 ani de inchisoare.Primeste mandat european de arestare, este arestat si extradat in Italia unde cere rejudecarea cauzei pentru care a fost judecat si condamnat in lipsa.
Conform legislatiei italiene fapta de care a fost acuzat si judecat in lipsa are un termen de prescriere de 10 ani.
Intrebare:Termenul din care incepe prescrierea faptei se calculeaza din momentul in care a fost infaptuita infractiunea sau odata cu rejudecarea cauzei se va da un nou termen de prescriere de 10 ani care se scurge din momentul inceperii rejudecarii cauzei?
JParice, utilizator
Daca va referiti la prescriptia executarii pedepsei inchisorii termenul incepe sa curga de la ultima solutie, hotarare a instantei.
Spre exemplu, daca s-a declarat recurs, dupa recurs chiar dupa rejudecarea ajunsa in recurs.

avocat Claudiu Lascoschi
Incerc sa fiu mai clar pentru a primi un raspuns exact...
Presupunem ca fapta s-a produs in anul 2002, in anul 2003 faptuitorul se intoarce in Romania.In anul 2008 este arestat, extradat si cere rejudecarea.
Fapta de care este acuzat are termen de prescriptie extinctiva de 10 ani de la data infaptuirii(adica daca procesul dura pana in anul 2012 faptuitorul nu mai putea fi condamnat).
Intrebarea mea era: daca prentru rejudecarea ce incepe in anul 2008 termenul de prescriptie este tot 2012(cand nu mai poate fi condamnat pentru ca intervine prescriptia) sau se calculeaza un nou termen din 2008 + 10 ani=2018(cand faptuitorul poate scapa prin prescriptie)?
Astept raspunsul dvstra...Multumesc!
JParice, utilizator