Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna ziua. M-am judecat cu fostul soț pt custodia copilului si m-a scos din drepturi anul trecut. Fetita a ramas la el. Acum imi spune ca pana face 18 ani nu mai pot sa înaintez proces pentru a lua fetita nici la 10 ani cand o sa aiba dreptul sa aleaga
Puteti face proces de 2 ori pe luna insa trebuie sa dovediti ca s-au schimbat imprejurarile.
Manuela Rășină, administrator
Mergeți cu toate actele la avocat pentru a fi analizate.
Fără a se cunoaște exact situatia nu se poate lamuri nimic.
Buna seara,
Nu stiu motivul pentru care s-a pronuntat in Romania o asemenea sentinta.
Poate ca este vorba despre exercitare comuna a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorei la el.
Te minte, poti sa il chemi in judecata de cate ori vrei indiferent de varsta minorei.
Va multumesc
Pentru ca eu nu aveam servici munca si nu platisem pensia alimentata timp de 7 luni cand era si procesul in desfasurare nu se terminasse si mi-a facut plângere la parchet si Avocatul meu mi-a spus ca daca nu platesti 3 luni faci pușcărie si m-am speriat si fostul soț cu mama lui mi-ai spus daca nu semnez sa ma scoata din drepturi si nu renunti la proces nu isi retrag plangerea. Si a trebuit sa semnez eram sengura Avocatul ma lasat singura si nici macar nu stiu ce am semnat. Si cateva zile in urma mi-a zis ca numai pot sa deschid proces pana la 18 ani numai pot face nimic. Platesc 50€ pensie alimentară pe luna dar drepturi nu mai am.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Nu stiu motivul pentru care s-a pronuntat in Romania o asemenea sentinta.
Poate ca este vorba despre exercitare comuna a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorei la el.
Te minte, poti sa il chemi in judecata de cate ori vrei indiferent de varsta minorei.