avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna ziua. M-am judecat cu fostul soț pt custodia copilului si m-a scos din drepturi anul trecut. Fetita a ramas la el. Acum imi spune ca pana face 18 ani nu mai pot sa înaintez proces pentru a lua fetita nici la 10 ani cand o sa aiba dreptul sa aleaga
Puteti face proces de 2 ori pe luna insa trebuie sa dovediti ca s-au schimbat imprejurarile.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Mergeți cu toate actele la avocat pentru a fi analizate.
Fără a se cunoaște exact situatia nu se poate lamuri nimic.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Nu stiu motivul pentru care s-a pronuntat in Romania o asemenea sentinta.
Poate ca este vorba despre exercitare comuna a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorei la el.
Te minte, poti sa il chemi in judecata de cate ori vrei indiferent de varsta minorei.
Va multumesc
Pentru ca eu nu aveam servici munca si nu platisem pensia alimentata timp de 7 luni cand era si procesul in desfasurare nu se terminasse si mi-a facut plângere la parchet si Avocatul meu mi-a spus ca daca nu platesti 3 luni faci pușcărie si m-am speriat si fostul soț cu mama lui mi-ai spus daca nu semnez sa ma scoata din drepturi si nu renunti la proces nu isi retrag plangerea. Si a trebuit sa semnez eram sengura Avocatul ma lasat singura si nici macar nu stiu ce am semnat. Si cateva zile in urma mi-a zis ca numai pot sa deschid proces pana la 18 ani numai pot face nimic. Platesc 50€ pensie alimentară pe luna dar drepturi nu mai am.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Nu stiu motivul pentru care s-a pronuntat in Romania o asemenea sentinta.
Poate ca este vorba despre exercitare comuna a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorei la el.
Te minte, poti sa il chemi in judecata de cate ori vrei indiferent de varsta minorei.

Alte discuții în legătură

Exercitarea autoritatii parintesti luminita1982 luminita1982 buna ziua intrun proces de exercitarea autoritatii parintesti exclusiva am o fetita de 7 ani este posibil ca instanta sau eu sa cer sa fie audiata? tatal ei ... (vezi toată discuția)
Despre custodia fetei mele jessicutamica jessicutamica Buna ziua. Am 22 de ani si de 3 ani de zile stau in concubinaj cu partenera mea cu care am si un copil, o fetita de 6 luni de zile. Acum doua saptamani ne-am ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor MISAMIHAI MISAMIHAI Buna ziua,astazi am depus si eu cererea de salarizare la judecatoria braila fara sa mai fac cerere de intampinare si sa imi spuneti si mie va rog din suflet la ... (vezi toată discuția)