Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal

In cateva cuvinte...
Neatentie la traversarea unei linii de tramvai, seara, tramvaiul FARA FARURI APRINSE (deci greu observabil dar nu asta e problema...), tramvaiul intra in masina mea, o face zob, eu capul spart...
Carnetul suspendat... Nu e nici asta problema...

Problema e ca MI S-A DESCHIS DOSAR DE CERCETARE si cica e in lucru la un dom' procuror...

Oare unde ma incadreaza? La tentativa de omor asupra vatmanului sau la vatamarea mea corporala de catre mine? #-o (imi mai arde si de glume, puneti-o pe seama capului spart...)

A mai auzit cineva vreun caz similar?
Ati fost testat cu etilotestul?
Da
0 clar... Nu bausem nimic (alcool) de saptamani intregi...
Nu pt bautura e cercetarea... Dupa accident am ajuns cu salvarea la spital (lovit la cap, am mai spus, sange, alea-alea...) unde mi-au fost facute mai multe analize si investigatii (tomografie, analize sange) asa ca nu e vb de alcool
Sa va intreb urmatoarele:
1. ati fost gasit vinovat de producerea accidentului: neacordare prioritate, trecere pe rosu, depasire viteza legala, etc.?
2. aveati toate actele in regula - permis, talon, RCA?
3. au existat vatamari ale vatmanului / calatorilor din tramvai?
4. ce daune a suferit tramvaiul? (asta cu titlu informativ)

Alcool, spuneti ca nu ati consumat, asa ca nu va mai intreb...

Singura explicatie e ca cineva din tramvai a fost ranit (chiar si usor) si a depus o plangere pentru vatamare corporala din culpa!
1. Da. Permis suspendat 3 luni. Neacordare de prioritate
2. Da. Toate actele in regula
3. Vatman NU, calatori nu stiu... e posibil ca din cauza loviturii vreun calator care nu se tinea de bara sa fi suferit vreo lovitura... Ma mai interesez...
4. Nimic ce nu se poate rezolva cu 10 gr. de vopsea...

Maine sunt invitat la Politie la Udriste sa dau o declaratie... poate aflu mai multe acolo...

Colegul care a venit in ajutorul meu si-a adus aminte ca cei de la salvare au verificat starea vatmanului si a celor 3 calatori care erau in tramvai in momentul producerii accidentului si nimeni nu a reclamat nimic... Toti erau ok

Ms de raspuns...la faza cu vatamarea vreunui calator nu ma gandisem....
Lipi, utilizator
Sa scrii ce ai facut maine. Interesant caz. Iti tin pumnii:)