Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dop la conducta de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dop la conducta de apa

Buna ziua, am o mare problema .
Locuiesc intr un bloc cu 4 etaje la ultimul etaj si nu pot folosi apa la bucatarie deoarece la etajele inferioare este infundata coloana de scurgere .Dat fiind faptul ca vecinii de la etajul 1 si 2 nu locuiesc in tara si au pus dop la teava de scugere . Daca eu dau drumul la apa sar doapele si le iese apa in chiuvete astfel se cearta cu mine cei care au chei de la apartamente sa numai folosesc apa ca le iese in casa.dar ei nici nu isi desfunda ca sa pot folosi eu apa .mentionez ca situatia asta dureaza de vreo luna nu stiu cui sa ma adresez. Ce pot face in situatia data? Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Daca vecinii au pus "doape" la teava de scurgere ,inseamna ca a fost intrerupt circuitul apei respectiv nu are cum sa ajunga apa sa refuleze in chiuveta
Scurgerea generala reprezinta parte comuna a carei intretienre si reparatie intra in sarcina exclusiva a asociatiei de proprietari
Daca exista persoane care detin cheie acces in apartamentele care nu sunt locuite,se poate conveni cu acestia sa fie prezenti la operatiile necesare vidanjarii,decolmatarii instalatiei generale a blocului
Sesizati oficial presedintele de asociatie care are obligatia legala sa asigure si sa dispuna masurile necesare pentru buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun