avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dop la conducta de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dop la conducta de apa

Buna ziua, am o mare problema .
Locuiesc intr un bloc cu 4 etaje la ultimul etaj si nu pot folosi apa la bucatarie deoarece la etajele inferioare este infundata coloana de scurgere .Dat fiind faptul ca vecinii de la etajul 1 si 2 nu locuiesc in tara si au pus dop la teava de scugere . Daca eu dau drumul la apa sar doapele si le iese apa in chiuvete astfel se cearta cu mine cei care au chei de la apartamente sa numai folosesc apa ca le iese in casa.dar ei nici nu isi desfunda ca sa pot folosi eu apa .mentionez ca situatia asta dureaza de vreo luna nu stiu cui sa ma adresez. Ce pot face in situatia data? Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 5 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:53, 5 Noiembrie 2018
Daca vecinii au pus "doape" la teava de scurgere ,inseamna ca a fost intrerupt circuitul apei respectiv nu are cum sa ajunga apa sa refuleze in chiuveta
Scurgerea generala reprezinta parte comuna a carei intretienre si reparatie intra in sarcina exclusiva a asociatiei de proprietari
Daca exista persoane care detin cheie acces in apartamentele care nu sunt locuite,se poate conveni cu acestia sa fie prezenti la operatiile necesare vidanjarii,decolmatarii instalatiei generale a blocului
Sesizati oficial presedintele de asociatie care are obligatia legala sa asigure si sa dispuna masurile necesare pentru buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobilul de locuit in comun

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administratorul asociatiei de proprietari vinovat de inundatia produsa in apartamentul de la parterul blocului? relav_2010 relav_2010 Buna ziua. Locuiesc la parterul blocului (p+4), construit in 1964. Deoarece absenez din tara, am imputernicit notarial o persoana care tine legatura cu ... (vezi toată discuția)
Inundatie apartamente nana234 nana234 am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)
Scurgerea infundata ContSters233635 ContSters233635 ASOCIATIA are drept sa puna sigiliu la apometre sa le citeasca,dau indexsul la ASOCIATIE dar am avut o problema in casa mi sa infundat scurgerea la bucatarie ... (vezi toată discuția)