Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contribuția la fondul de handicap 2018
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contribuția la fondul de handicap 2018

Buna ziua!
va rog sa i mi spuneti daca in cazul unei primarii orasenesti se pune problema achitarii "Contribuției la fondul de handicap 2018"
Multumesc!
Exista conditia a cel putin 50 angajati, Legea 448/2006:

Art. 78. -
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), plătesc lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap.

Norme: Art. 2. - (1) Numărul de angajaţi care se ia în calcul este numărul mediu de angajaţi din lună.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult! Iar in cazul in care Primaria respectiva are in evidenta statului de plata ,indemnizatii pentru un nr. X,de persoane cu handicap, respectiv indemnizatii pentru un nr.X de persoane angajate ca si asistenti personali ?..Cum interpretam? Mai intervine conditia impusa de Legea 448/2006?

Eu inteleg ca exista obligatia de a angaja.
MULTUMESC MULT
Urmeaza intrebarea/in calcul numar mediu de salariati , vom include si numar de angajati asistenti personali ?