Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat de concediu medical neprimit de angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat de concediu medical neprimit de angajator

Am fost internat în spital la Iași în perioada 28.10.2018 _02.11.2018 cînd am fost externat..Eu locuiesc și lucrez in Tg Neamț. La externare am primit 3 certificate de CM,unul pt 28.10_30.10.2018 inițial ,urgență ,al doilea pt.01.11 _02..11.2018 in continuare ,urgență și al treilea pe recuperare la domiciliu pt perioada 03.11_09.11.2018 in continuare fără urgență. Am venit acasă la TG Neamț pe 02.11- vineri când am fost externat. Am vizat certificatele la medicul de familie luni după amiază 05.11 ,iar marți dimineață pe 06.11.le-am depus la angajator ,o agenție bancara ,fiind trimise imediat la centrala bănciila București.,unde au fost refuzate din motiv că nu au fost depuse până pe 05.11.2018(macar primul). Cel de al doilea și al treilea nu pot fi nici ele luate în calcul pentru că sunt în continuare . Spitalul refuza sa îl modifice pe al doilea că fiind inițial
Ținând cont de faptul că nu am avut timpul efectiv sa le depun altfel , cum procedez in acest caz Vaultumesc
ana-cer, moderator
Intrebati la casa de asigurari de sanatate.
Normele de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii si al presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 15/2018:

ART. 68
Asigurații au obligația de a înștiința plătitorii de indemnizații de asigurări sociale de sănătate
privind apariția stării de incapacitate temporară de muncă și privind datele de identificare,
respectiv numele medicului curant și unitatea în care funcționează acesta, în termen de 24 ore de la data acordării concediului medical. În situația în care apariția stării de incapacitate temporară de muncă a intervenit în zilele declarate nelucrătoare, asigurații au obligația de a înștiința plătitorii de indemnizații de asigurări sociale de sănătate în prima zi lucrătoare.

ART. 36
(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru plată.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.

Era bine daca trimiteati o copie pe fax sau o poza a certificatului la angajator in termen.

ana-cer, moderator
Normele de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
art.71
(1) În înțelesul prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, constituie refuzuri justificate la plata indemnizațiilor următoarele situații:
.....
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
.....