avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distante intre constructii vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distante intre constructii vecini

Buna ziua.
Am cumparat o parcela de pamant si doresc sa contruiesc o casuta de vacanta.
Conform noului cod civil am vazut ca sunt reglementate anumite distante ce trebuiesc respectate fata de vecini: casa vs. casa, pomi vs gard (graita) etc.
Problema si cele doua intrebari ale mele sunt urmatoarele:
1. Vecinul are o toaleta in curte traditionala (in paminat) ce este lipita de gardul meu.
Asupra acestei utilitati nu am vazut in codul civil o reglementare speciala. O asemenea toaleta este trecuta la capitolul constructie si precum o casa trebuie sa respecte o distanta minim de 0.6 m fata de gard (granita) sau trebuie o distanta mai mare?
2. Daca aceasta toaleta este deja construita, si sa zicem ca este de dinaintea noului cod civil il pot obliga pe vecin sa o desfiinteze si sa o mute in alta parte?

Va multumesc cu consideratie.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Noiembrie 2018
Nicu2015, utilizator
Cel mai recent răspuns: Nicu2015 , utilizator 22:10, 7 Noiembrie 2018
daca nu merge amiabil il puteti obliga. primul pas chemati-l la un birou de mediator...il va cita mediatorul.
Buna seara.
Multumesc pentru raspuns dar ca sa-l chem in chiar si unde spuneti dv. trebuie sa stiu ce prevede legea si daca este de partea mea, ceea ce nu stiu.
Tocmai aceasta este intrebarea, ce prevede legea
Ultima modificare: Miercuri, 7 Noiembrie 2018
Nicu2015, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vesnica streasina danydany danydany Buna ziua , Imi construiesc o casuta si langa casa vreau sa construiesc o anexa de 10-15 m lungime.(camera centralei , spatiu de depozitare lemne , un ... (vezi toată discuția)
Proiect pentru casa unnemultumit unnemultumit buna ziua, doresc sa achiztionez un teren pt. constructia unei case si am cateva temeri... poate ma puteti ajuta... terenul este intravilan, intabulat ... (vezi toată discuția)
Despre distanta de a construi in vecinatate chioseolu chioseolu Buna ziua bunica mea care e titularul imobillui cu 2 locuri de case avem in gradina un vecin care a construit ca si un fel de camaruta langa gardul nostru nici ... (vezi toată discuția)