Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distante intre constructii vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distante intre constructii vecini

Buna ziua.
Am cumparat o parcela de pamant si doresc sa contruiesc o casuta de vacanta.
Conform noului cod civil am vazut ca sunt reglementate anumite distante ce trebuiesc respectate fata de vecini: casa vs. casa, pomi vs gard (graita) etc.
Problema si cele doua intrebari ale mele sunt urmatoarele:
1. Vecinul are o toaleta in curte traditionala (in paminat) ce este lipita de gardul meu.
Asupra acestei utilitati nu am vazut in codul civil o reglementare speciala. O asemenea toaleta este trecuta la capitolul constructie si precum o casa trebuie sa respecte o distanta minim de 0.6 m fata de gard (granita) sau trebuie o distanta mai mare?
2. Daca aceasta toaleta este deja construita, si sa zicem ca este de dinaintea noului cod civil il pot obliga pe vecin sa o desfiinteze si sa o mute in alta parte?

Va multumesc cu consideratie.
Nicu2015, utilizator
daca nu merge amiabil il puteti obliga. primul pas chemati-l la un birou de mediator...il va cita mediatorul.
Buna seara.
Multumesc pentru raspuns dar ca sa-l chem in chiar si unde spuneti dv. trebuie sa stiu ce prevede legea si daca este de partea mea, ceea ce nu stiu.
Tocmai aceasta este intrebarea, ce prevede legea
Nicu2015, utilizator