avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre distanta de a construi in vecinatate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre distanta de a construi in vecinatate

Buna ziua bunica mea care e titularul imobillui cu 2 locuri de case avem in gradina un vecin care a construit ca si un fel de camaruta langa gardul nostru nici la o distanta de 1,5 metri as vrea sa stiu daca se poate face ceva sa il mute la distanta mai mare deoarece cand ploaie e aproape de gard si cui trebuie sa ma adresez?

Cel mai recent răspuns: F-X1 , utilizator 16:51, 24 August 2011
limita minima fata de proprietatea vecina, parca e 0.6 m, conform Codului Civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amplasare casa Della Della am inteles ca in martie 2009 a intrat in vigoare o hotarare locala in Timisoara conform careia nu poti construi decat cu acordul vecinilor dat la primarie sau ... (vezi toată discuția)
Litigiu cu vecinii de gradina ana20162016 ana20162016 Buna ziua ! As dori sa ma lamuriti in legatura cu o problema .Avem la tara o gradina undeva la cateva sute de metri de casele satului , mostenita de la ... (vezi toată discuția)
Fereastra de lumina llcoco llcoco buna ziua, referitor la fereastra de lumina, am si eu o situatie: vecinul meu are casa construita exact pe limita de proprietate adica zidul casei lui este ... (vezi toată discuția)