Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am cumpărat o mașină de 24 h și nu mai pornește. ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am cumpărat o mașină de 24 h și nu mai pornește. Vreau să dau în judecată vânzătorul pentru viciu ascuns, am șanse de câștig?

Am cumpărat o masina de 24 h si numai pornește si ca atare am dus masina la service unde am aflat ca s-a lucrat la motor. Vânzătorul susține ca nu, cu toate ca masina se afla in posesia lui de 6 ani. Vreau sa il dau in judecata pentru viciu ascuns si doresc sa stiu ce trebuie facut si daca am sanse de castig? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Daca nu era noua e dificil sa dovediti viciul ascuns daca nu ati verificat-o la servis inainte de cumparare. Trebuie sa contactati un avocat si sa discutati in amanunt, nu avem cum sti sa va spunem mai mult fara sa stim situatia.
ce inseamna ca s-a lucrat la motor? daca vreti sa aveti sanse de castig va va trebui un expert tehnic. in general, contractele cu echipamente second hand specifica faptul ca bunul se cumpara in starea in care se afla, dar poate al dvs e altfel
Nu imi amintesc, dar cred ca in contractul de vanzare auto standard nu e specificat asta. Expertul abia dupa ce ajunge in instanta.
De ce nu ii dati inapoi masina si sa va restituie banii?
Mulțumesc pentru răspunsuri. Mașina a ajuns la service si in urma testelor efectuate a reiesit ca s-a umblat in motor, in computerul masinii la km. Treaba cu datul inapoi si primitul banilor ar fii minunata, dar suntem 2 implicati in treaba asta și numai unul dorește lucrul acesta, de aceea vreau sa încep o acțiune in instanță.