avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu un vecin care da muzica mult prea tare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu un vecin care da muzica mult prea tare

Am un vecin care de cateva luni incoace a inceput sa dea muzica foarte tare.
Discutiile amiabile/neamiabile nu au avut nici un rezultat.
El asculta doar in intervalul 09 am -10 pm cu pauza de la 2 la 4 (cand zic asculta inseamna ca in sufrageria mea aud doar basi si imi vibreaza tevile de alimentare calorifer)

Ce s-ar putea face in cazul lui?
Fiind in intervalul 09-10 cu politia nu prea rezolv nimic.
Ultima modificare: Joi, 12 Noiembrie 2009
d0z0, utilizator
Cel mai recent răspuns: marius1741 , utilizator 17:34, 11 Martie 2013
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati putea sa ne traduceti un pic? :)

Adica daca cineva pune muzica la un nivel care il deranjeaza pe vecin...il tine in tensiunea asta 3 ore, sa zicem, si "victima" are la indemana un expert care sa masoare nivelul zgomotului si un politist care sa fie in stare sa aplice o amenda, ce parametri ai zgomotului ar trebui atinsi ca sa se intample amenda? Sau e de dat o amenda in acest caz?
Dar pe timpul noptii, cum ar trebui sa se intample ca cineva sa fie "deranjat cu o amenda"?
Am pus aceste intrebari cu titlu de exemplu ca sa ne putem dumiri ce se poate face pentru a starpi acest fenomen ingrijorator si stresant.
elga50 a scris:
Ati putea sa ne traduceti un pic? :)
Adica daca cineva pune muzica la un nivel care il deranjeaza pe vecin...il tine in tensiunea asta 3 ore, sa zicem, si "victima" are la indemana un expert care sa masoare nivelul zgomotului si un politist care sa fie in stare sa aplice o amenda, ce parametri ai zgomotului ar trebui atinsi ca sa se intample amenda? Sau e de dat o amenda in acest caz?
Dar pe timpul noptii, cum ar trebui sa se intample ca cineva sa fie "deranjat cu o amenda"?
Am pus aceste intrebari cu titlu de exemplu ca sa ne putem dumiri ce se poate face pentru a starpi acest fenomen ingrijorator si stresant.

Buna seara,
Din pacate, STAS-uril prezentate sunt elaborate pentru a fi aplicate intr-o tara cu locuitori civilizati si cu respectul vecinilor, deoarece in principiu ele sunt destinate (asa au fost gandite) urbanistilor si proiectantilor de locuinte si nu pentru uzul Politiei.
Chiar nu stiu cum ar putea fi aplicate de politisti deoarece in Bucuresti, dupa stiinta mea, sunt 3 (trei) experti judiciari care pot face legal masuratorile specifice.
Cu stima,
Eu am nu unu ci 2 care pun muzica cu bass la maxim. O rezolv elegant: MA MUT IN CURAND:)). Cel mai destept cedeaza ? :sorry:
On topic: chemati Politia la orice ora din zi/noapte la persoane fizice nu exista interval in care exista asa numitele ore de liniste acesta exista doar la persoane juridice cu firma in blocuri (22-8).
Buna ziua.Nu stiu daca am scris unde trebuia dar am o rugaminte mare.Doresc sa stiu daca exista si cum pot contacta un expert in sonometrie pentru masurarea nivelului de zgomot produs de un club de noapte care se afla perete in perete cu locuinta parintilor mei.Bine inteles contra costMii de multumiri
Puteti apela la Garda de Mediu, sunt singurii abilitati sa faca masuratori de acest gen.

Alte discuții în legătură

Expertiza zgomot constsil constsil locuiesc lângă o sală de fotbal acoperită cu prelată, la 11m. am proces impotriva lor datorită zgomotului produs. după proba testimoniala, ... (vezi toată discuția)
Nivel zgomote si vibratii Raducu Florin Raducu Florin Numele meu este Raducu Florin, sunt din Brasov, 35 de ani si am o problema foarte mare datorita zgomotelor si vibratiilor produse de frigiderele si aparatele ... (vezi toată discuția)
Limita zgomot db ContSters83715 ContSters83715 Care este limita legala la zgomot in timpul zilei, dar in timpul noptii? Unde gasesc expert sonometrist, care sa masoare zgomotul unei discoteci din acelasi ... (vezi toată discuția)