avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFI trebuie casa de marcat fiscala?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFI trebuie casa de marcat fiscala?

Pentru profesiile liberale trebuie casa de marcat fiscala ? Exemplu cabinet de libera practica optica medicala.
Ultima modificare: Vineri, 9 Noiembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 22:41, 14 Noiembrie 2018
Da.
Aici,la litera "f" , la ce se refera? [ link extern ]
Situatia sta in felul urmator: profesiile libere (liberale) sunt scutite, nu trebuie sa foloseasca casa de marcat.
Daca dvs va incadrati la profesii libere/liberale nu trebuie sa folositi casa de marcat.
Daca v-ati inregistrat la Registrul Comertului rezulta ca nu va incadrati la profesii liberale si trebuie sa folositi casa de marcat.
Daca v-ati inregistrat la Finante inseamna ca va incadrati la profesii liberale si nu veti folosi casa de marcat.
Va multumesc.
Cu placere .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat pfa radutioana radutioana Buna ziua. Sunt inregistrata ca PFA si ma ocup cu predarea cursurilor de dans la gradinite si scoli si o data pe an aceste cursuri sunt materializate in ... (vezi toată discuția)
Casa marcat si chitante utilizatorpfa utilizatorpfa Am un Pfa cu codurile CAEN 8551 si 8552 si am citit ca face parte din profesiile libere ptr care nu este necesar sa detii casa de marcat si ca in acest caz pot ... (vezi toată discuția)
Detin certificat de traducator tehnic si vreau sa fiu pfa MARISHKA MARISHKA Buna ziua. Detin certificat de traducator tehnic si vreau sa infiintez PFA. Am fost la Finante si mi-au zis ca profesie liberala este doar traducatorul ... (vezi toată discuția)