Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFI trebuie casa de marcat fiscala?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFI trebuie casa de marcat fiscala?

Pentru profesiile liberale trebuie casa de marcat fiscala ? Exemplu cabinet de libera practica optica medicala.
george-neagu, moderator
Da.
Aici,la litera "f" , la ce se refera? [ link extern ]
Situatia sta in felul urmator: profesiile libere (liberale) sunt scutite, nu trebuie sa foloseasca casa de marcat.
Daca dvs va incadrati la profesii libere/liberale nu trebuie sa folositi casa de marcat.
Daca v-ati inregistrat la Registrul Comertului rezulta ca nu va incadrati la profesii liberale si trebuie sa folositi casa de marcat.
Daca v-ati inregistrat la Finante inseamna ca va incadrati la profesii liberale si nu veti folosi casa de marcat.
Va multumesc.
Cu placere .