Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se pot acorda vouchere de vacanta diferentiat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se pot acorda vouchere de vacanta diferentiat pe categorii de angajati?

Buna ziua,
Se poat acorda vouchere de vacanta cu valoare diferita in functie de categoria de angajat? Exemplu: angajat nivel executie - x lei ; angajat middle management - x+300 lei, angajat top management - x+600 lei - atat timp cat se respecta valoarea maxima stipulata prin lege?
Multumesc,
Aurorax, utilizator
Potrivit Normelor de aplicare a OUG 8/2009, angajatorii, după caz, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau reprezentanții beneficiarilor, vor stabili, prin contractele colective de muncă, respectiv prin regulamente interne, reguli privind modul de acordare a primei de vacanță sub forma voucherelor de vacanță, care să prevadă:
a) numărul beneficiarilor din unitate care pot primi vouchere de vacanță și nivelul sumelor care se acordă beneficiarilor sub forma voucherelor de vacanță, ținând seama de posibilitățile financiare proprii ale angajatorilor;
b) categoriile de beneficiari care primesc vouchere de vacanță;

c) forma suportului pe care sunt emise voucherele de vacanță, respectiv suport electronic și/sau hârtie.