Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Facturare servicii traducere cu beneficiar in UK
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Facturare servicii traducere cu beneficiar in UK

Buna ziua, un PFA care efectueaza traduceri pentru o companie din UK, platite in £, va emite factura in lire sau in lei? Este necesar sa mentioneze ceva special pe factura? (neplatitor de TVA). Multumesc!
Daca sunteti platitor de tva in Romania sariti peste declaratia 091, nu o depuneti.
Radu Varciu, Consultant fiscal
Presupun ca acest PFA nu este inregistrat ca platitor de tva in Romania. In aceasta situatie este valabil raspunsul de mai jos.
In primul rand trebuie sa depuneti la Finante declaratia 091. Pe loc veti obtine un cod special de platitor de tva pentru servicii intracomunitare. Acest cod special il veti trece pe factura emisa pentru clientul din UK. Codul special de tva il veti folosi doar pentru livrari si achizitii intracomunitare.
Factura se poate scrie in orice limba a U.E. Moneda poate fi orice moneda a unei tari din U.E.
Apoi verificati pe VIES daca beneficiarul din UK este platitor de tva ( in mod normal este platitor de TVA ). Daca beneficiarul este platitor de tva intocmiti factura fara tva. Daca cumva nu este platitor de tva intocmiti factura cu tva, cota 19%. Nu trebuie sa faceti alte mentiuni pe factura.
Pana in data de 25 a lunii urmatoare aveti obligatia sa depuneti la Finante declaratiile 301 si 390.
Multumesc pentru raspuns. Situatia e usor diferita: PFA este neplatitor de TVA si este inregistrat in Romania, clientul e din UK. Deci factura nu va avea TVA. E nevoie ca PFA roman sa depuna vreo declaratie speciala la ANAF pentru a putea factura acest client din UK? (veniturile vor fi evidentiate in declaratia unica)

Radu Varciu a scris:

Presupun ca acest PFA nu este inregistrat ca platitor de tva in Romania. In aceasta situatie este valabil raspunsul de mai jos.
In primul rand trebuie sa depuneti la Finante declaratia 091. Pe loc veti obtine un cod special de platitor de tva pentru servicii intracomunitare. Acest cod special il veti trece pe factura emisa pentru clientul din UK. Codul special de tva il veti folosi doar pentru livrari si achizitii intracomunitare.
Factura se poate scrie in orice limba a U.E. Moneda poate fi orice moneda a unei tari din U.E.
Apoi verificati pe VIES daca beneficiarul din UK este platitor de tva ( in mod normal este platitor de TVA ). Daca beneficiarul este platitor de tva intocmiti factura fara tva. Daca cumva nu este platitor de tva intocmiti factura cu tva, cota 19%. Nu trebuie sa faceti alte mentiuni pe factura.
Pana in data de 25 a lunii urmatoare aveti obligatia sa depuneti la Finante declaratiile 301 si 390.

Chiar daca dvs ca PFA nu sunteti inregistrat ca platitor de tva trebuie obligatoriu sa mergeti la Finante sa obtineti un cod special de platitor de tva pentru prestari de servicii intracomunitare. ( declaratia 091). Pe factura pentru clientul din UK veti trece neaparat acest cod special. Veti factura fara tva . Apoi veti depune declaratiile 301 si 390 pana in data de 25 a lunii urmatoare.