Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare/plata TVA prestari servicii ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare/plata TVA prestari servicii intracomunitare

Buna ziua,

In cazul in care un PFA inregistrat in Romania, neplatitor de TVA presteaza servicii pentru un client extern, este absolut obligatorie inregistratrea in scopul obtinerii unui cod special de TVA?

Exista exceptii, in care CIF-ul (si celelalte informatii aferente) sunt de ajuns pentru facturare? Daca da, de ce depinde

In contextul in care inregistrarea este obligatorie si codul special obtinut, PFA-ul e automat obligat sa plateasca TVA/depuna declaratiile 301 si 390 in lunile cu venit, sau doar beneficiarul are obligatia de a plati in tara sa?

Multumesc anticipat.
Nu platiti TVA in Romania pentru serviciile intracomunitare prestate.
Multumesc pentru raspuns. Inregistrarea in scopul obtinerii codului special de TVA, in cazul acesta, este absolut necesara? Sau este conditionata de statutul cilentului (daca plateste sau nu TVA in tara sa)? Pot factura doar cu datele firmei din RO sau vor aparea probleme ulterior?
Buna ziua! Aceeasi problema am si eu. Am o intreprindere individuala neplatitor de tva, vreau sa facturez pentru prestari servicii intracomunitare. Intreprinderea am infiintat in ianuarie, am fost la anaf pentru inregistrare, am spus problema mea, am primit declaratia 091, am completat, din cate stiu cu aceasta declaratia ar trebui sa primesc cod special tva, am depus declaratie,dar n-am primit nimic...
Unde sa primiti? Duceti-va si ridicati certificatul. Oricum, si fara asta sunteti inregistrat in VIES.