Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

va rog mult ajutati-ma cu unele nelamuriri.
mama mea vrea sa deschida succesiunea dupa bunicul meu ,si nu stiu ce parte ii revine ei.
bunicul meu a avut 4 copii(ce cota parte ii revine fiecaruia) cu tot cu mama,
bunica mai traieste si vrea sa ii cedeze partea ei mamei ,daca bunica ii cedeaza partea ei ce cota ar avea mama?
bunica ii poate ceda partea ei fara sa se faca succesiunea dupa bunicul?

cat costa succesiunea?(bunicul e mort de 5 ani)
ceilalti frati isi vor partea, taxa de succesiune se imparte la toti?
sau trebuie sa achite tot cel care deschide succesiunea?
multumesc mult
cristache paula, utilizator
nu poate ceda partea ei pana nu se dezbate succesiunea.
depinde daca bunurile au fost dobandite in timpul sau inaintea casatoriei cu bunica.
fratii impart partea lor in mod egal dar daca mama dvs va avea si partea bunicii veti va avea o cota majoritara.
Taxa o aflati de la notar.
Pot sa va dau un exemplu: pt o casa cu curte in oras, suprafata totala 300 mp s-au platit 8.000 ron.
buna ziua!
la succesiunea bunicului vor veni:
sotia supravietuitoare, in concurs cu descendentii>
nu stiu cum au dobandit bunicii dvs bunurile, daca le-au dobandit in timpul casatoriei ca bunuri comune, atunci in masa succesorala a bunicului va intra o cota parte indiviza de 1/2 din acestea.
sotia va avea o cota parte de 5/8 din acestea, iar descendetii impreuna vor culege impreuna 3/4.
cu privire la taxe nu stiu sa va spun, ceeea ce va pot spune cu siguranta este ca veti avea de platit impozit catre stat de 1% din valoarea masei succesorale, doarece dezbateti succesiunea in mai mult de 2 ani de la data decesului defunctului.
mama si bunica ar putea sa faca un act de partaj pe cota, care nu este supus reductiunii!!
ContSters97658, utilizator
Contrar celor afirmate de dna Avokitten, si in conformitate cu prevederile legale, bunica nu ii poate ceda cota sa mamei. Daca renunta la succesiune, renunta in favoarea tuturor copiilor, nu in favoarea doar a unuia dintre ei.
Daca bunica renunta - fiecare copil va mosteni cate 1/4.
Nici prin donatie sau vanzare-cumparare bunica nu ii va putea lasa cota sa mamei. Donatia va fi supusa reductiunii, daca vor fi afectate rezervele succesorale ale celorlalti frati, iar un eventual contract de vanzare-cumparare - prezumat ca fiind o donatie deghizata- avand aceeasi soarta ca si donatia in final.
va multumesc mult pentru raspunsuri.
bunurile sunt dobandite in timpul casatoriei,si au de impartit o casa si ceva pamant,
la inceputuri toti fratii au zis ca ii vor da mamei totul dar acum cand au realizat ca se poate castiga ceva s-au razgandit,mama fiind cea care i-a ingrijit pe bunicii si s-a ocupat de inmormantarea bunicului,si atunci frati au zis lasa soro ca tie iti ramane ca tu ai avut grija de ei,in fine nu mai conteaza
daca bunurile sunt obtinute din timpul casatoriei care ar fi cotele?
are importanta ca mama a avut grija de bunicii?(in afara de importanta morala)