Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

va rog mult ajutati-ma cu unele nelamuriri.
mama mea vrea sa deschida succesiunea dupa bunicul meu ,si nu stiu ce parte ii revine ei.
bunicul meu a avut 4 copii(ce cota parte ii revine fiecaruia) cu tot cu mama,
bunica mai traieste si vrea sa ii cedeze partea ei mamei ,daca bunica ii cedeaza partea ei ce cota ar avea mama?
bunica ii poate ceda partea ei fara sa se faca succesiunea dupa bunicul?

cat costa succesiunea?(bunicul e mort de 5 ani)
ceilalti frati isi vor partea, taxa de succesiune se imparte la toti?
sau trebuie sa achite tot cel care deschide succesiunea?
multumesc mult
cristache paula, utilizator
Avokitten a scris:

nu poate ceda partea ei pana nu se dezbate succesiunea.
depinde daca bunurile au fost dobandite in timpul sau inaintea casatoriei cu bunica.
fratii impart partea lor in mod egal dar daca mama dvs va avea si partea bunicii veti va avea o cota majoritara.

buna seara va rog mult lai luminati-ma si pe mine
s-a dezbatut succesiunea dupa bunicul,acum bunica ii poate ceda bunica partea ei mamei?poate sa ii doneze sau sa faca testament?bunica nu are facuta intabulare ,nu se poate face un act notarial prin cre bunica sa ii cedeze mamei?daca da ce act se poate face?
va rog mult ajutati-ma:((
Fara cadastru si intabulare bunica nu poate dona sau vinde mamei.
Cel mai bine sa le faca si sa vanda ( chiar daca simulat sau cu clauza de intretinere) mamei.

Daca face testament nu mai are nevoie de cadastru si intabulare, dar actul se poate ataca de catre ceilalti frati!!
adutescu a scris:

Fara cadastru si intabulare bunica nu poate dona sau vinde mamei.
Cel mai bine sa le faca si sa vanda ( chiar daca simulat sau cu clauza de intretinere) mamei.

Daca face testament nu mai are nevoie de cadastru si intabulare, dar actul se poate ataca de catre ceilalti frati!!

testamentul se face la notar?cine trebuie sa se prezinte?
daca bunica ii lasa prin testament mamei ,dupa moarte bunicii mama poate face intabularea si cadastru pt terenul si casa lasate prin testament de bunica?
va rog inca o data lamuriti-ma