Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înșelăciune auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înșelăciune auto

Am cumpărat o mașină de la o persoana care sa dat drept propietar mașini, mi-a dat toate actele mașini raminind ca a doua zi să îmi trimită fiscal, ok toate bune și frumoase dar omul a dispărut, am făcut plingere pt înșelăciune, dar intrunu final nu e nimeni de vina pt ca cei de la politie au anchetat pe propietar real al mașini care săracul nu avea nici o vina,întrebarea mea este dacă pot înmatriculare masina avid în vedere ca am toate actele și mai fac dovada și cu actele plungeri de la politie privind înșelăciunea? ?
Postarea dvs da loc la prea multe interpretari posibile!
Precizati va rog cazul de speta:
1) Proprietarul declarase furtul masinii?
2) Putem presupune ca ati platit pretul cerut?
3) Ati semnat si completat actul de instrainare/dobandire cu datele vanzatorului si cumparatorului (deci ati avut in mana actul de identitate al vanzatorului?)?

Nu puteti inregistra masina pe numele dvs datorita faptului ca nu aveti certificatul fiscal al vanzatorului.
Demos, utilizator