Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie disciplinara

Am un loc de munca f flexibil, in sensul ca daca mi fac norma de ore part time, e in regula. Pot merge cand vreau eu la serviciu, iar daca nu mi fac toate orele imi iau concediu fara plata. Luna aceasta am primit o recomanda, maine am fost chemata in comisie pentru absente nemotivate, spre uimirea mea. Motivul il stiu toti superiorii mei..copilul, inca de cand m am intors la serviciu am spus clar ca n o sa pot ajunge mereu si nu a fost nicio problema. Mi se parea normal sa fiu anunțată ca nu se mai dau concedii fara plata sau sa mi se dea mai întâi un avertisment..
Cum se desfasoara comisia? Pot fi data afara in aceeasi zi sau cu preaviz? Ma va afecta pe viitor, cand ma voi angaja in alta parte? Vreau sa stiu clar care s drepturile mele, multumesc pentru raspunsuri.
adelyna87, utilizator
1. In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.

Detalii cercetare dicsiplinara
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/articol_459...

www.avocatnet.ro/articol_458...

2. Incetarea disciplinara a c.i.m. nu ar trebui sa va afecteze la o noua angajare. Primordial, ar trebui sa fie aptitudinea dvs de a va a indeplini atributiile corespunzator fisei postului ocupat.