Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional schimbare salar si fractiune de norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional schimbare salar si fractiune de norma

Dorim sa schimbam prin act aditional durata muncii si salariul pentru un angajat. Se poate face retroactiv, cu 01.11.2018? Mai e valabil cu cele 20 de zile? Sau e necesar sa fie cu o zi inainte de intrarea noului salar?sau asta e numai pt. modificarile de la stat..varza in capul meu.
Multumesc
da, scuze, m-am incurcat..eu vreau ambele modificari, ca au legatura....si atunci nush cum pot face retro..
oare daca fac cu data de maine, poimaine schimbarea duratei printr-un act adit, apoi pana in 21 mai fac unul cu salariul, nu merge?
Puteti incheia doua acte aditionale , unul pentru modificarea duratei si unul pentru modificarea salariului.

Atentie : termenul pentru transmiterea modificarii salariului este de 20 de zile lucratoare si nu 20 de zile cum s-a sustinut anterior.
Tot nu-i ok....ma gandeam sa fac act aditional cu durata, de la 8 ore la 3 ore, din 14.11, , apoi alt act adit cu modificarea de salar de la 01.11. Are 1900 la 8 ore, la 3 ore 700.....va aparea ca pana in 14 cand e cu 8 ore sa i se calculeze salar cu 700....ceea ce nu e ok.
Intr-adevar, aceste doua modificari trebuie sa fie corelate ... fie riscati si le faceti cu data de 01.11.2018, fie amanati modificarile pentru 01.12. sau le faceti cu data de 14.11.
Cornel Vasile, Consilier juridic