avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional schimbare salar si fractiune de norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional schimbare salar si fractiune de norma

Dorim sa schimbam prin act aditional durata muncii si salariul pentru un angajat. Se poate face retroactiv, cu 01.11.2018? Mai e valabil cu cele 20 de zile? Sau e necesar sa fie cu o zi inainte de intrarea noului salar?sau asta e numai pt. modificarile de la stat..varza in capul meu.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:19, 13 Noiembrie 2018
da, scuze, m-am incurcat..eu vreau ambele modificari, ca au legatura....si atunci nush cum pot face retro..
oare daca fac cu data de maine, poimaine schimbarea duratei printr-un act adit, apoi pana in 21 mai fac unul cu salariul, nu merge?
Puteti incheia doua acte aditionale , unul pentru modificarea duratei si unul pentru modificarea salariului.

Atentie : termenul pentru transmiterea modificarii salariului este de 20 de zile lucratoare si nu 20 de zile cum s-a sustinut anterior.
Tot nu-i ok....ma gandeam sa fac act aditional cu durata, de la 8 ore la 3 ore, din 14.11, , apoi alt act adit cu modificarea de salar de la 01.11. Are 1900 la 8 ore, la 3 ore 700.....va aparea ca pana in 14 cand e cu 8 ore sa i se calculeze salar cu 700....ceea ce nu e ok.
Intr-adevar, aceste doua modificari trebuie sa fie corelate ... fie riscati si le faceti cu data de 01.11.2018, fie amanati modificarile pentru 01.12. sau le faceti cu data de 14.11.
Ultima modificare: Marți, 13 Noiembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare salariu din 01.01.2018 larisalaly larisalaly Buna ziua, Legat de modificarea salariului brut in contextul mutarii contributiilor de la S la A am inteles, avem timp pana pe 31 martie 2018 dar Daca am ... (vezi toată discuția)
Act aditional in perioada co BOSKY BOSKY Cum se poate face o modificare salariu si durata muncii cu 01 daca salariatul este in concediu de odihna pana pe 04 ? (vezi toată discuția)
S-a modificat termenul de transmitere modificare salariu in revisal? serban.irina92 serban.irina92 Conform art. 17 alin 5 orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune ... (vezi toată discuția)