Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope

Buna ziua.As dori sa stiu daca pot pune alte anvelope decat cele trecute in cartea masinii.In cartea masinii sunt trecute doar 205/60/16 si eu am cauciucuri de la fostu proprietar de 215/60/16
Pentru a preintampina situatii neplacute retinere talon,este de preferat sa utilizati numai anvelope recomandate de catre producator si consemnate in documentele vehiculului
Prezentati-va la RAR pentru inscrierea in cartea de identitate a vehiculului a variantei optionale de anvelope 215/60R16.
Daca anvelopele cu care este echipat autoturismul in momentul actual nu au fost montate de catre producator, ci de fostul proprietar este foarte probabil sa aveti probleme cu indicarea se catre vitezometru a vitezei de deplasare. Adica, vitezometrul nu indica viteza reala a autoturismului. La RAR puteti afla daca influenta dimensiunii anvelopei este semnificativa sau nu asupra indicatiei vitezometrului.
ing. Ioan Ciobanu