Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Anvelope casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Anvelope casco

Buna seara, ieri am facut un accident cu masina am evitat un individ intrat pe contrasens si am intrat intr un sant lovin masina pe partea dreapta, eu in cartea masinii am voie cu cauciucuri 195/55 r16 dar pe masina aveam 205/55 r16 , de iarna noi, pot sa imi respinga dosarul?
~ Conținut șters la cerere ~
Într-adevăr montarea unor anvelope de alte dimensiuni decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului constituie contravenție, dar nu reprezintă cauza accidentului.,. O eventuală respingere a dosarului de daună nu are un temei legal.
ing. Ioan Ciobanu