Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Aparate de marcat electronice fiscale
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Aparate de marcat electronice fiscale

Suntem o societate pe actiuni platitoare de TVA defalcata (aflata in insolventa) ,actionar majoritar Consiliul Local :
-prestam servicii catre persoane fizice si juridice pe baza de tarif pentru care intocmim facturi si chitante (administrare cimitire, zone verzi conf.CTR de delegare) ,
- incasam -taxe cimitir
-cheltuieli cu intretinerea si administrarea locuintelor sociale(pentru care se intocmesc doar chitante)
Este necesara achizitionarea de aparate de marcat electronice fiscale?
Da, dati bon fiscal la taxe cimitir.
Dar si la taxele cimitir emitem chitante.
Va rog frumos, daca se poate sa-mi precizati articolul din OUG 28 sau HG 479 , unde in cazul in care se emit chitante si facturi , sau numai chitante , nu exista obligatia de a achizitiona case de marcat.
Va multumesc!