Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contoare inteligente de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contoare inteligente de apa

Daca o firma particulara autorizata de apa Nova vine intr un bloc si monteaza apometre cu citire radio, firma trimite la administratie facturi precum la gaze si lumina?Firma care a montat apometrele raspunde de plata fiecarui apartament a apei?Sau firma trimite niste hartii cu citirea prin radio si administratia o introduce la fiecare apartament in tabelul de intretinere? Cu citirea asta inteligenta se poate rezolva neplata intretinerilor de catre unii locatari?
Sunt responsabilitati si prestatii distincte o firma instaleaza aparate contorizat ,o firma asigura calcularea consumului contorizat
Daca instalarea aparatelor de contorizat a fost execuatat prin asociatia de proprietari atunci firma care asigura calcularea costurilor individuale,lunar va informa asociatia de proprietari pentru a introduce in calcul pentru intretinerea lunara
Nu are legatura prestatia operatorului economic care se ocupa strict ca la data X sa citeasca consumurile individuale,de respectul ,buna credinta ,interesul locatarilor de a se achita de obligatiile de intretinere4
Cum anume apreciati ca
citirea asta intelgenta poate rezolva neplata intretinerii de catre unii locatari
???
daca proprietarul nu este interesat sa respecte dispozitiile in vigoare privitoare la obligatia de achitare cote de intretinere in termneulstabilit sau se afla in impozibilitate reala de aplta nu are resurse financiare sau are situatie fortuita,aparatele cu citire radio nu il pot determina pe acesta sa achite cotele de intretinere
Daca exista locatari care isi asuma responsabilitatea sa nu achite cotele lunare de intretinere in termenul stabilit si acumuleaza debite,legiuitorul a prevazut dispozitii exprese prin care reprezentantii asociatiei de proprietari,respectiv presedintele de asociatie are autoritatea si competenta sa dispuna acte si actiuni pentru recuperare sume cu titlu de restanta inclusiv in instanta de judecata
bomboana a scris:
Cu citirea asta inteligenta se poate rezolva neplata intretinerilor de catre unii locatari?

Legea 224/2015 spune ca:
"17. La articolul 31, după alineatul (1) se introduc opt noi alineate, alineatele (1^1)-(1^8), cu următorul cuprins:
"(1^1) În vederea trecerii la încheierea contractelor individuale, contractul de furnizare/prestare a serviciului încheiat cu utilizatorul colectiv se poate rezilia, la cererea acestuia, numai cu
acordul scris al tuturor proprietarilor, exprimat prin hotărârea adunării generale a asociaţiei luată cu unanimitate de voturi, şi după achitarea la zi a tuturor debitelor datorate către operator.

(1^2) În condominiile cu sistem de distribuţie verticală a apei reci/calde este admisă încheierea de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului dacă sunt îndeplinite cumulativ
următoarele condiţii: a) în toate locurile de consum al apei reci şi al apei calde din
proprietatea individuală se montează, pe cheltuiala utilizatorului,numai contoare de apă cu citire la distanţă care sunt utilizate ca aparate de măsură a consumului individual şi se verifică metrologic la scadenţă;
b) în toate proprietăţile individuale din condominiu se montează, cu avizul operatorului, acelaşi tip de contor;
c) certificatele metrologice emise de producător/laboratorulautorizat metrologic pentru contoarele de apă cu citire la distanţă montate în toate proprietăţile individuale se predau operatorului.
........................................
(1^5) Contractele individuale de furnizare/prestare a serviciului cu utilizatorii din condominiu se încheie cu operatorul, iar contractul încheiat cu asociaţia de proprietari/locatari încetează de
drept numai după achitarea la zi de către utilizatorul colectiv a tuturor debitelor datorate operatorului.
latka, moderator
Poate nu m am exprimat eu corect:vroiam sa intreb daca cei care instaleaza acele contoare cu citire la distanta, fac contract cu fiecare apartament asa cum este la gaze sau lumina? Pentru ca doamna administrator nu intelege decat ca firma , monteaza apometrele si fiecare plateste apa la acea firma.Eu nu am mai auzit asa ceva pana acum.
V-am explicat deja ca exista aceasta posibilitate, doar ca trebuie acordul tuturor proprietarilor.
Cititi atunci ce spune Apa Nova:
[ link extern ] /
Veti incheia contract individual cu Apa Nova, ca la gaz si energie electrica, in conditiile specificate de ei.
Da asta stiu, numai ca locatarii nu doresc sa traga teava de apa pentru fiecare apartament pentru a incheia acel contract individual. Administratora considera ca montarea acelui apometru cu citire la distanta se face si plata la apa direct la firma montatoare de apometre.