Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator cu practici abuzive
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator cu practici abuzive

În urma refuzului de a-mi introduce-n apartament surse suplimentare de radiaţii electromagnetice, prin apometrele cu unde radio impuse de asociaţie fără a cere acordul proprietarilor, administratorul refuză să-mi mai preia citirea aparatelor clasice. Are vreo lege de partea lui care să-i faciliteze această practică pe care eu o resimt abuzivă, aproape mafiotă, de intimidare? Mulţumesc!
impuse de asociaţie fără a cere acordul proprietarilor,

In imobilele de locuit in comun hotararile de instalare/inlocuire aparate individuale de contorizat se iau prin votul majoritatii particpantilor la adunarea generala
Daca nu exista hotararea adunarii generale,invocata impunere masurii de instalare apometre cu citire radio nu are temei legal

sevastia a scris:

Are vreo lege de partea lui care să-i faciliteze această practică pe care eu o resimt abuzivă, aproape mafiotă, de intimidare? Mulţumesc!

Nu are nici o lege si nu exista nici o hotarire a vreunei adunari generale care poate impune asa ceva.
In legea 196/2018 este stipulata doar obligatia de a avea apometru:
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.

Nu exista nici o obligatie legala de a avea apometre cu transmisie radio.
Apometrul este proprietate individuala, hotaririle AG se iau doar in legatura cu administrarea partii comune.

E un abuz ce face administratorul, subiectul pe care l-ati propus dvs. apare relativ lunar pe acest forum.

Exista o chichita legala pe care o folosesc cei care vor sa impuna abuziv acest lucru, legea 241/2006, dar cine citeste atent textul observa ca sensul dat acolo montarii de apometre radio este de "a permite" de " a fi posibil". Apometrele radio sunt o varianta permisa de a trece la contorizare individuala la bloc.

De altfel aceasta posibilitate este specificata si in legea 196/2018 la art. 96 :

Art. 96
(3)Pentru serviciul public de alimentare cu apa si de canalizare se pot incheia contracte individuale de furnizare/prestare intre furnizor si proprietari fara a fi necesara executarea racordurilor proprii individuale pentru evacuarea apelor uzate si pluviale de la fiecare proprietate individuala, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a)exista bransamente proprii individuale de alimentare cu apa realizate intre reteaua publica si reteaua interioara a fiecarei proprietati individuale, dotate cu aparate de masura legale pentru determinarea consumurilor la nivel de proprietate individuala;
b)furnizarea serviciului de alimentare cu apa, precum si prestarea serviciului de canalizare se fac de catre acelasi operator;
c)toti proprietarii din condominiu au fost de acord, in scris, cu introducerea in contractul individual de furnizare/prestare incheiat in nume propriu a clauzei de sistare/intrerupere a serviciului de alimentare cu apa in caz de neplata a contravalorii serviciului de canalizare;
d)solutia tehnica de realizare a bransamentelor proprii de alimentare cu apa, precum si tipul de contoare achizitionate/montate de catre proprietari au fost avizate de catre furnizor.

Exista localitati in tara unde functioneaza acest sistem. Dar nu exista obligativitatea montarii de apometre cu transmisie radio, ci optiune, preferabila la momentul trecerii la contractarea acestui serviciu individual.
Dar daca exista o hotarare a AG si userul nu a contestat-o?

latka a scris:

sevastia a scris:

Are vreo lege de partea lui care să-i faciliteze această practică pe care eu o resimt abuzivă, aproape mafiotă, de intimidare? Mulţumesc!

Nu are nici o lege si nu exista nici o hotarire a vreunei adunari generale care poate impune asa ceva.
In legea 196/2018 este stipulata doar obligatia de a avea apometru:
Articolul 32
(1)Proprietarii sunt obligati sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.

Nu exista nici o obligatie legala de a avea apometre cu transmisie radio.
Apometrul este proprietate individuala, hotaririle AG se iau doar in legatura cu administrarea partii comune.

E un abuz ce face administratorul, subiectul pe care l-ati propus dvs. apare relativ lunar pe acest forum.

Exista o chichita legala pe care o folosesc cei care vor sa impuna abuziv acest lucru, legea 241/2006, dar cine citeste atent textul observa ca sensul dat acolo montarii de apometre radio este de "a permite" de " a fi posibil". Apometrele radio sunt o varianta permisa de a trece la contorizare individuala la bloc.

De altfel aceasta posibilitate este specificata si in legea 196/2018 la art. 96 :

Art. 96
(3)Pentru serviciul public de alimentare cu apa si de canalizare se pot incheia contracte individuale de furnizare/prestare intre furnizor si proprietari fara a fi necesara executarea racordurilor proprii individuale pentru evacuarea apelor uzate si pluviale de la fiecare proprietate individuala, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a)exista bransamente proprii individuale de alimentare cu apa realizate intre reteaua publica si reteaua interioara a fiecarei proprietati individuale, dotate cu aparate de masura legale pentru determinarea consumurilor la nivel de proprietate individuala;
b)furnizarea serviciului de alimentare cu apa, precum si prestarea serviciului de canalizare se fac de catre acelasi operator;
c)toti proprietarii din condominiu au fost de acord, in scris, cu introducerea in contractul individual de furnizare/prestare incheiat in nume propriu a clauzei de sistare/intrerupere a serviciului de alimentare cu apa in caz de neplata a contravalorii serviciului de canalizare;
d)solutia tehnica de realizare a bransamentelor proprii de alimentare cu apa, precum si tipul de contoare achizitionate/montate de catre proprietari au fost avizate de catre furnizor.

Exista localitati in tara unde functioneaza acest sistem. Dar nu exista obligativitatea montarii de apometre cu transmisie radio, ci optiune, preferabila la momentul trecerii la contractarea acestui serviciu individual.

Bravo. Apreciez.
Vă mulţumesc! Blocându-mi citirea apometrelor atâtea luni, nepreluându-mi-le, tactica ilicită este de a-mi însuma restanţe, lucru care mă derajează până peste limita suportabilităţii fireşti. Acesta este şi motivul pentru care mi-aş dori să fac mai multe demersuri spre a da în vileag constrângerile la care recurge pentru a mă determina să-mi achiziţionez contoarele cu emiteri. Bineînţeles, nu-s singura-n această situaţie, vecinii fiind supuşi aceluiaşi şantaj.

În continuare v-aş întreba, are acest drept de-a nu ne lua citirea apometrelor? Mulţumesc!
sevastia, utilizator