Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale /2019 - exista sau nu exista la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale /2019 - exista sau nu exista la aceasta data - Norme aplicare la Legea nr.165 /10.07.2018 ?

Urmareste intrebarea Raspunde
Buna ziua !
Astazi, in sedinta de Sindicat s-a discutat despre drepturile salariale
pe care ar trebui sa le avem incepand cu data de 01.01.2019,
ce au fost prevazute in Legea nr.165 /10.07.2018.
Insa, nu am gasit Normele de aplicare ....

Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
- exista sau nu exista la aceasta data - Norme aplicare la Legea nr.165 /10.07.2018 ?
oanaportar, utilizator
În termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare art.35 din Lege (17 iulie 2018), Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Muncii și Justiției Sociale, Ministerul Turismului și Ministerul Culturii și Identității Naționale elaborează normele metodologice de aplicare a prezentei legi, care se aprobă prin hotărâre a Guvernului.

Prin urmare, pana la 17 septembrie 2018 trebuiau elaborate aceste Norme.
Spuneti-mi va rog frumos,
daca nu au fost elaborate Normele, Legea se mai aplica ?
si, daca da, cum se aplica ?