Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... HG elaborat dupa termenul legal!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

HG elaborat dupa termenul legal!

1. Intr-o lege referitoare la drepturi de natura salariala se precizeaza ca: "Art. 7- In termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, Guvernul Romaniei va elabora si va supune aprobarii, prin hotarare, normele metodologice de aplicare a prezentei legi."

2. Guvernul elaboreaza normele dupa 100 de zile.

3. Mai sunt legale aceste norme de aplicare daca nu au fost elaborate in termenul legal?
Da, mai sunt.

Nici Cosntitutia si nici Legea nr.24/2000 nu dispun faptul ca, neelaborarea in termen a Normelor de aplicare a unei legi conduce la abrogarea legii respective.
Puteţi să atacaţi hotărârea în contencios administrativ, însă trebuie să dovediţi faptul că adoptarea acesteia cu depăşirea termenului de 30 de zile prevăzut de lege v-a produs o vătămare într-un drept ori într-un interes legitim.